DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Zakonserwują średniowieczny wał

Autor:
Źródło:
Data: 2007-09-27


"Miasto i firma Budizol zapłacą za pierwszy etap konserwacji fragmentów drewnianego wczesnośredniowiecznego wału obronnego w Bydgoszczy...

(...) konserwacja drewna to długi, żmudny i kosztowny proces. Może potrwać nawet kilka lat. Polega na tym, że wodę, którą nasiąknięte jest drewno, zamienia się na substancje chemiczne.
Już wiadomo, kto zapłaci za pierwszy etap konserwacji zabytkowego drewna. - Kosztami, które wyniosą 60 tysięcy złotych, miasto podzieli się z firmą Budizol, wykonawcą hotelu przy Grodzkiej - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków. - Drewno trafi na pół roku do specjalnych kontenerów, gdzie zostanie zamrożone do temperatury minus 35 stopni Celsjusza.
Nie wiadomo na razie, kto zapłaci za dalszą konserwację. Całkowite koszty sięgną ok. 600 tysięcy złotych. - W styczniu chcemy złożyć wniosek o dotację do ministerstwa kultury - wyjaśnia Marcysiak.
Odkryty przez archeologów wał ma zostać odtworzony. Gdzie będzie eksponowany - Najlepiej blisko miejsca, gdzie odkryto fragmenty wału - odpowiada konserwator..."

Gazeta Pomorska


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz