DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Więcej lasu w lesie

Autor:
Źródło:
Data: 2007-09-19


"Ponad 20 razy lasy wojewódzkie odwiedzili w tym roku złodzieje. Najczęściej ich łupem pada brzoza. Widmo podwyżek może przerzedzić zagajniki...

- Kiedyś się nie przejmowali. Całe rodziny wjeżdżały w las, ciągnikiem, ciężarówkami. Wyciągali piły, wycinali drzewo i jechali z nim do tartaku - mówi Grzegorz Ejsymont, strażnik leśny Nadleśnictwa Bydgoszcz. - Dziś zorganizowanych najazdów na las jest mniej i częściej przyłapujemy delikwentów na gorącym uczynku. Duże wzięcie ma drewno kominkowe, czyli brzoza. Metr sześcienny kosztuje u nas 130 zł. Złodzieje tną wszystko na kostki i zawożą klientowi za 100 złotych. Naprawdę biednych ludzi nie brakuje. Spotykamy w lesie emerytki, które zbierają chrust. Niektórzy przychodzą do nas i za symboliczne pieniądze kupują niewielkie kawałki drewna.
Bydgoscy leśnicy mają na koncie rozpracowanie leśnego gangu. Zorganizowana grupa wywoziła setki metrów drewna. - Teraz każdy z nich ma do zapłacenia 25 tysięcy złotych. Na las pewnie już nie mogą patrzeć - mówi Grzegorz Ejsymont.
Leśnictwo Żołędowo nie ma podobnego problemu. - Inwigilacja jest najlepsza - mówi Piotr Tabaka, zastępca nadleśniczego. - Ludzie na siebie donoszą, sąsiad na sąsiada. Wystarczy, że zauważą jakieś drewno, już do nas dzwonią. Zresztą drewno stosowe jest zawsze oznakowane. Musi mieć czerwony znaczek z nazwą nadleśnictwa i numer stosu.
(...)
Leśnicy wiedzą o podwyżkach cen energii, ale spodziewają się, że kradzieży będzie mniej...
Od stycznia do połowy września odnotowano 22 kradzieże leśne. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ich aż 60."

Katarzyna Kaczór,
Express Bydgoski


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz