/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Huragany położyły ok. 85 mln m3 drewna

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2005-01-20


Szacowane szkody w szwedzkich lasach wynoszą ok. 75 mln m3 drewna o szacowanej wartości 20-30 mmilardów szwedzkich koron. Roczne pozyskanie drewna w Szwecji wynosi ok. 80 mln m3. Główne szkody dotyczą jodły i świerka, sosna okazała się odporniejsza.

Fot. L.Ottosson/Scanpix/Helsingin SanomatFot. L.Ottosson/Scanpix/Helsingin Sanomat

W ostatnich 100 latach w Szwecji nie notowano tak silnych wiatrów, jakie miały miejsce.Ponad 220 tysięcy gospodarstw zostało pozbawionych prądu.

Ok. 6-7 mln m3 drewna leży na Łotwie i Estonii. W przypadku Estonii szkody stanowią ponad 20% rocznego pozyskania.

Wielkimi przegranymi będą właściciele lasów. Spadną ceny drewna, wzrosną koszty wyrębu, odnowień lasu oraz koszty transportu. Tylko nieliczni właścieciele lasów posiadają ubezpieczenie, które pokryje wszystkie koszty z tym związane.

Krótkookresowo sytuacja ta jest korzystna dla przemysłu drzewnego, gdyż podaż drewna w roku bieżącym będzie olbrzymia, niewątpliwie spadną też koszty zakupu surowca w całym basenie Morza Bałtyckiego i Skandynawii. Prawdopodobnie przełoży się to również na spadek cen tarcicy w Europie.

Na dłuższą metę może to stanowić problem. Wichura zniszczyła drzewa w ilościach stanowiących na niektórych obszarach wieloletnie planowe pozyskanie. Zmniejsza to powierzchnie lasów, które wykorzystane będą do wyrąbu w przyszłości. Z tych obszarów drewno pozyskiwane będzie dopiero za kilkadziesiąt lat.

Podobne zdanie ma liczące 35.000 członków szwedzkie Stowarzyszenie Właścicieli Lasów Południe posiadające połowę rynku drewna w południowej Szwecji (głównie regiony Smĺland, Halland i Östergötland). Rynek drewna po występujących w 2004r. niedoborach surowca zostanie schłodzony, wszyscy muszą poświęcić się całkowicie wykorzystaniu tego, co zostało zniszczone przez wichurę. Stowarzyszenie uważa, że ze względu na wichurę presja na ceny utrzyma się przynajmniej przez rok.

Na obszarach należących do członków Stowarzyszenia powalone zostało około 21 mln m3 drewna, co odpowiada trzyletniemu normalnemu pozyskaniu tego surowca na tym obszarze. Podobna sytuacja panuje u dwóch pozostałych dominujących producentów drewna - Sydved i Holmen. Powyższe dane są bardzo wstępne. Ostateczne rozmiary klęski będą znane w ciągu kilku tygodni.

Średnia cena drewna w Szwecji wynosi ok. 250 koron za m3 papierówki i ok. 550 koron za m3 drewna grubego. Spadek cen może wuynieść nawet 20% szczególnie w przypadku drewna średniowymiarowego.

Właściciele lasów i przemysł będą starać się jak najszybciej przerobić powalone drzewa i jednocześnie zmniejszyć do minimum efekt nienormalnie wysokiej podaży. Bardzo ważne jest, aby realizacja tego zadania odbywała się w warunkach ogłoszonej przez rząd katastrofy naturalnej.

Stowarzyszenie o którym mowa wyżej pragnie uzyskać zgodę władz na składowanie wielkich ilości drewna przykładowo na dużych płaskich placach, które następnie byłyby zalane wodą. W ten sposób drewno nie będzie ulegać deprecjacji oraz nie będzie wylęgarnią szkodników owadzich. Stowarzyszenie podejmuje także próby eksportu drewna, aby zmniejszyć nadpodaż drewna oraz presję na jego cenę. Najważniejsze jest jednak obecnie dla właścicieli lasów zdobycie odpowiedniej ilości mocy wyrąbowych. Zdaniem przedstawicieli lasów wiatrołomy powinny zostać wywiezione z lasu do końca wiosny i zabezpieczone przed szkodnikami, gdyż pozostawienie go w lesie może zaszkodzić także drzewom niezniszczonym przez wichurę.

Właściciele obszarów leśnych nie dotkniętych wichurą wstrzymali pozyskanie. Wszystkie maszyny zostały skierowane do karczowania lasów na potrzeby producentów energii elektrycznej - Vattenfall i Sydkraft. Zarząd Lasów przygotowuje inwentaryzację lotniczą obszarów zniszczonych i zamierza uruchomić system bezpłatnych porad. Jednocześnie Zarząd Lasów ostrzega niedoświadczonych właścicieli lasów przed oczyszczaniem lasów na własną rękę. Po wichurze w roku 1969, kiedy to połamanych zostało 35 mln m3 drewna, zdarzyło się wiele wypadków śmiertelnych.

W związku z sytuacja w lasach spowodowaną wichurą szwedzki minister leśnictwa, Ulrica Messing wydała następuijące oświadczenie: "Ostatnia wichura spowodowała ogromne straty dla gospodarki leśnej, ale także dla poszczególnych osób, szczególnie w południowej Szwecji. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jaki jest zakres szkód, ale wstępne szacunki wskazują, że straty spowodowanę wichurą odpowiadają kilkuletnim planom pozyskania drewna w południowej Szwecji. Aby zminimalizować straty niezbędna jest współpraca w jak najszerszym zakresie między właścicielami lasów i przemysłem leśnym dla wykorzystania posiadanych środków w optymalny sposób. Rozmowy, które prowadziłam w dniu dzisiejszym z przemysłem utwierdzają mnie w przekonaniu, że przemysł chętnie podejmie się takiej współpracy. Dialog dotyczący tej kwestii będzie kontynuowany między Ministerstwem Gospodarki, Zarządem Lasów i właścicielami lasów i przemysłem drzewnym. Państwowy Zarząd Lasów jest odpowiedzialny za koordynację wszelkich kwestii, które pojawią się w związku z wichurą. Obecnie pracuje on aktywnie nad zestawieniem szkód oraz zapewniają indywidualnym właścicielom lasów porady i informacje dotyczącą bezpieczeństwa. Zamierzam aktywnie włączyć się w zapewnienie współpracy między administracją dla ułatwienia trdunej sytuacji. Ponadto planuję przeprowadzić rozmowy z moja koleżanką z rządu, Lena Sommestad na temat zaspokojenia potrzeb przemysłu związanych z tymczasowym składowaniem drewna pochodzącego z przewróconych przez wichurę drzew."


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA