DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

100 mln euro dodatkowego zysku dla Lasów Państwowych

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2007-07-24


Około 100 mln euro mogą zyskać polskie lasy z włączenia w europejski system handlu uprawnieniami do emisja dwutlenku węgla - wynika z obliczeń głównego analityka Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego, zaprezentowanych posłom z sejmowej podkomisji ochrony środowiska. To ok. czterech razy więcej niż obecnie Lasy uzyskują ze sprzedaży drewna.

Posłowie pracują obecnie nad projektem ustawy, która zakłada włącznie lasów w system handlu emisjami. Zgodnie z Protokołem z Kioto i Konwencja Klimatyczną, pieniądze należą się gospodarzom lasu za działalność, która prowadzi do jak największego pochłaniania CO2, poprzez naturalny proces fotosyntezy. Zalesianie uważane jest za jeden z najbardziej efektywnych sposobów kompensowania wzrostu emisji CO2 powodowanego rozwojem gospodarczym.

Instytucją, która orzeka, że zasoby leśne mogą pełnić funkcję "pochłaniacza" dwutlenku węgla jest Sekretariat Konwencji Klimatycznej w Bonn. Państwo, które ratyfikowało Protokół z Kioto musi jedynie zgłosić chęć rozliczania się ze zobowiązań przez wykazanie masy CO2 pochłanianej przez lasy.

Równocześnie z pracami parlamentarnymi nad projektem ustawy o instrumentach wspomagających redukcję emisji do powietrza gazów cieplarnianych, trwają prace w Lasach Państwowych nad przygotowaniem infrastruktury, która umożliwi wdrożenie systemu pomiaru emisji CO2. Do końca tego roku musi być przygotowana specjalna aparatura, która umożliwi przeliczanie masy drzew na konkretną ilość węgla.

Z informacji przedstawionej posłom wynika, że LP za kilka dni uruchomią przedsięwzięcie, które pozwoli wypracować wskaźniki gromadzenia węgla przez lasy. W około 6 tys. punktów Biuro Urządzania i Geodezji Leśnej będzie zbierać próbki roślin. Umożliwią one w powiązaniu ze specjalnymi cechami lasu w danym punkcie opracowanie wskaźników do określenia poziomu pochłaniania CO2 przez ekosystemy leśne.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz