DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Priorytetowy handel - restrukturyzacja Pagedu

Rzeczpospolita

Autor:
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2000-09-20


W ciągu trzech lat Paged zamierza stworzyć wspólnie z partnerami sieć od 100 do 150 składów handlujących materiałami drzewnymi. 12 z 20 należących do firmy tartaków zostanie sprzedanych lub zlikwidowanych. Podobnie będzie z fabryką mebli w Starachowicach.

Restrukturyzacja Pagedu, która potrwa trzy lata, ma doprowadzić do przekształcenia spółki w przedsiębiorstwo wyspecjalizowane w handlu drewnem i materiałami drzewnymi wsparte produkcją niektórych wyrobów z drewna.

Paged chce być właścicielem do 20 proc. składów w sieci, którą zamierza utworzyć. Pozostałe mają być zakładane i prowadzone przez partnerów, którzy podpiszą z Pagedem umowę franchisingową. Na budowę sieci składów firma chce przeznaczyć około 35 mln zł środków własnych pochodzących ze sprzedaży zbędnego majątku. Łączny koszt utworzenia sieci szacowany jest na 120 mln zł, w tym wliczono także aporty wnoszone przez franszyzobiorców uczestniczących w przedsięwzięciu.

Z 20 tartaków, które w tej chwili posiada Paged, w grupie pozostanie 8. Według Edmunda Mzyka, prezesa Pagedu, produkcja tartaków, które zachowa Paged, będzie taka sama lub większa niż łączna produkcja wszystkich 20 zakładów.

Firma nie zamierza też rezygnować z produkcji mebli, choć jedna nierentowna fabryka w Starachowicach może być zlikwidowana. Prezes Mzyk ma nadzieję, że znajdzie się nabywca na zakład w Starachowicach, ale jeśli nie uda się go sprzedać jest przygotowany do jego zlikwidowania.

Dwie inne fabryki w grupie - WFM Włocławek i RFM Sędziszów - będą przejęte przez Fabrykę Mebli Giętych Jasienica, która w grupie Pagedu będzie spełniała rolę spółki matki subholdingu w strukturze Pagedu.

Firma definitywnie rezygnuje z handlu papierem i hurtowej dystrybucji mebli. Spółka handlująca papierem już została zlikwidowana. Wyroby produkowane przez firmy meblarskie z grupy będą dystrybuowane bezpośrednio do detalistów.

Spółka chce natomiast rozwijać produkcję sklejki (Paged Sklejka Mazury z Morąga). Nie wyklucza też przejęć kolejnych przedsiębiorstw o tym samym profilu produkcji. Inwestycje te - mogą one sięgać 50 mln zł - Paged zamierza jednak realizować wspólnie z partnerem branżowym. Podobnie ma wyglądać rozwój produkcji domów z drewna; do wytwarzania domów szkieletowych spółka także chce znaleźć współinwestora.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz