DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Uratowano zabytkowy drewniany kościół

Autor:
Źródło:
Data: 2007-06-05


Na ukończeniu są prace przy renowacji XVIII-wiecznego kościoła w Krzeszowie na Podkarpaciu, będącego jednym z najwspanialszych w Polsce zabytków drewnianej architektury sakralnej - informuje wojewódzki podkarpacki konserwator zabytków Mariusz Czuba.<

Na ukończeniu są prace przy renowacji XVIII-wiecznego kościoła w Krzeszowie na Podkarpaciu, będącego jednym z najwspanialszych w Polsce zabytków drewnianej architektury sakralnej - informuje wojewódzki podkarpacki konserwator zabytków Mariusz Czuba.
Tej unikatowej świątyni groziła katastrofa budowlana, gdyż wilgoć i grzyb zaczęły poważnie zagrażać jej statyce. Dzięki podjętym pracom konserwatorskim kościół został uratowany. Najpierw wymieniono podwaliny i podmurowanie, a obecnie gruntownie remontowane są górne partie ścian oraz dach.
Wszystkie prace przy tzw. substancji architektonicznej świątyni zostaną zakończone w tym roku, co umożliwi podjęcie konserwacji wnętrza, które zasługuje na wyjątkową troskę i pieczołowitą opiekę konserwatorską. W kościele znajdują się bowiem niezwykłej wartości ołtarze, ambony i prospekt organowy, z którymi mogą konkurować jedynie najwspanialsze europejskie świątynie.
Dzieła te kościół zawdzięcza byłym właścicielom Krzeszowa, rodzinie Zamojskich, która miała kontakty z największymi artystami tamtych czasów.
Nieznany jest projektant tej barokowej świątyni, którą porównuje się do znanego kościoła w Tomaszowie Lubelskim, uważanego przez znawców za wzorcowe dzieło polskiej drewnianej architektury sakralnej XVIII wieku.
Kościół w Krzeszowie zbudowano jednak w sposób nietypowy. Imituje on bowiem architekturę murowaną, co jest ewenementem na tych ziemiach. Leżący nad Sanem Krzeszów był w czasie zaborów swoistą enklawą rosyjską na terenie Galicji i ważnym portem rzecznym, w którym spławiano drewno. MSZ

PAP - Nauka w Polscebsz


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz