Zabezpieczono zabytkowe drewniane kościoły

1062 Aufrufe
0 Kommentare
Alle Artikel

Zabezpieczono zabytkowe drewniane kościoły

Autor: ML Quelle: PAP 1 min czytania
XVIII-wieczny drewniany kościół w Gliniance w powiecie otwockim, został wyposażony w elektroniczny system zabezpieczenia przed pożarami i włamaniami.
Kościół, podobnie jak 15 innych drewnianych zabytków, został objęty programem ochrony, finansowanym przez jednego z największych ubezpieczycieli w kraju.

Od chwili powstania programu w maju 2005 przeznaczono nań 800 tys. zł, co poza wyposażeniem 15 pierwszych zabytków pozwoliło na zdokumentowanie potrzeb 15 kolejnych. "W Polsce znajduje się ok. 3 tys. drewnianych zabytków, z czego ok. 2 tys. to zabytki sakralne" - powiedział Piotr Ogrodzki z Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych.
Polska znajduje się na piątym miejscu w Europie pod względem przestępstw przeciwko zabytkom. Notuje się też ok. 100 pożarów drewnianych zabytków rocznie. Ginie w nich doszczętnie 10 obiektów.
(...)
Zdaniem ekspertów, w przypadku drewnianych budowli pożar trwający 15-20 minut niszczy je doszczętnie. Zamontowane systemy ostrzegania przed niebezpieczeństwem posiadają czujniki wykrywania ruchu, a także optyczne i jonizujące czujniki dymu, bardzo czułe i szybko uruchamiające alarm. Mają one również zdolność powiadamiania osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obiektu.

War dieser Artikel interessant?

Vielen Dank für Ihre Bewertung!

Bleiben Sie auf dem Laufenden

Erhalten Sie die wichtigsten Nachrichten aus der Holzbranche direkt in Ihr E-Mail-Postfach.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Kommentare können nur von angemeldeten Benutzern hinterlassen werden. Anmelden

Fehler melden