DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

LIGNA+ 2007 największymi targami branży drzewnej na świecie

Ligna+

Autor: kaj
Źródło: Ligna+
Data: 2007-05-28


Sukcesem zakończyła się kolejna edycja targów Ligna+. 107 tys. targowych gości i 1879 wystawców z 49 krajów pozwoliło na ogłoszenie tegorocznych targów Ligna+ w Hannoverze największymi targami branży drzewnej na świecie

Tegoroczne targi odbywające się pod hasłem "Świat drewna" zgromadziły najwięcej wystawców w historii tej imprezy. Łączna powierzchnia wystawowa to 134,583 m2. Liczba gości zwiedzających targi była o 10% większe niż podczas poprzedniej edycji tragów w 2005r.

Ogromna powierzchnia targów sprawiła, że konieczne było wybranie dokładne wybranie dziedzin z jakimi podczas targów goście chcieli się zapoznać. Obejrzenie całości ekspozycji dla pojedynczej osoby było niemożliwością.

Wśród maszyn do produkcji mebli brylowały urządzenia wykańczania powierzchni. Tegoroczną innowacją była nowa technologia nakładania powłok "hot melt" w której wyeliminowano potrzebę wstępnego pokrywania elementów substancjami podkładowymi, jak również stosowania szlifowania międzyoperacyjnego.

Technologia przetarcia i przerobu drewna litego podąża w kierunku optymalizacji jakości i i wydajności obróbki. W tym celu projektowane są np. skanery badające wnętrze kłody i systemy optymalizujące jej rozkrój. Coraz więcej producentów oferuje optyczne systemy oceny jakości tarcicy wykorzystywane w klasyfikacji tarcicy czy np. sortowaniu fryzów parkietowych pod względem barwy. Rosnące ceny surowca drzewnego na światowych rynkach powodują pogoń za zwiększeniem wydajności przetarcia. Światową premierę miały piły taśmowe, znajdujące zastosowanie do przetarcia elementów drewna wykorzystywanych do produkcji paneli warstwowych, o szerokości rzazu poniżej 0,7 mm.

Uwagę zwracała szeroko wkraczająca elektronika i automatyka. Do niedawna w komputer wyposażone były tylko wyspecjalizowane maszyny CNC, dziś jest on obecny w wielu maszynach pozwalając na rejestrację i optymalizację ich pracy.

Ważne miejsce na tegorocznych targach zajęły technologie energetycznego wykorzystania drewna. Technologie produkcji pelletu, brykietów, drewna kominkowego oraz spalania biomasy w kotłowniach przemysłowych i przydomowych cieszyły sie dużym zainteresowaniem odwiedzających.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz