DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Ku chwale piskich lasów

Autor:
Źródło:
Data: 2007-05-01


W Nadleśnictwie Pisz (RDLP Białystok) 26 kwietnia br., w odświętnej atmosferze, sadzonkami wyhodowanymi z nasion doborowej sosny piskiej, poświęconymi przez Papieża Benedykta XVI, odnowiono część powierzchni po sławetnej klęsce huraganu na tamtejszym terenie.

To podniosłe wydarzenie z odtwarzaniem lasu poprzedziło uroczyste otwarcie nowej ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej w Nadl. Pisz.

Nadleśniczy mgr inż. Ryszard Grzywiński po serdecznym powitaniu i prezentacji licznych dostojnych gości scharakteryzował krótko działalność nadleśnictwa jako jednostki gospodarczej oraz przedsięwzięć na rzecz społeczeństwa. Jednym z nich jest urządzenie kolejnej ścieżki dydaktycznej wraz ze stosownymi punktami poglądowymi, zaopatrzonymi w stosowne tablice informacyjne. Po uroczystym przecięciu wstęgi symbolizującej oddanie społeczeństwu piskiemu kolejnej trasy umożliwiającej zapoznanie się z walorami przyrody i pracy leśników nad jej zachowaniem, wszyscy udali się na objazd terenów poklęskowych, gdzie zaprezentowano uprzątnięte powierzchnie, wydzieloną partię drzewostanów do śledzenia sukcesji naturalnej (jednocześnie będącą powierzchnią badawczą) oraz postęp prac odnowieniowych. Końcowym etapem tej dydaktycznej wycieczki była powierzchnia przygotowana do odnowienia przez gości sadzonkami o wyjątkowej proweniencji, gdyż wyhodowanymi z nasion poświęconych przez papieża Benedykta XVI.

Podniosłe wydarzenie
O tym podniosłym wydarzeniu poinformował dyrektor Biura Nasiennictwa Leśnego Ryszard Dzialuk, prezentując certyfikat potwierdzający akt poświęcenia nasion oraz stosowną fotografię. Z nasion tych w leśnej szkółce kontenerowej Nadleśnictwa Jabłonna wyhodowano dorodne, zmikoryzowane sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym, które posadzą przedstawiciele społeczeństwa piskiego oraz leśników na chwałę wiary, ciągłości trwania i odnawiania się życia, a także trwałości lasów mimo klęsk.
O klęsce i likwidowaniu jej skutków w miejscowych lasach, a także wysiłkach w ich przywróceniu mówił dyrektor RDLP Białystok Piotr Zbrożek, który podkreślił również fakt, że powierzchnię mająca być dzisiaj odnowioną przez zebranych sadzonkami z nasion poświęconych przez papieża Benedykta XVI, oznakowano specjalną tablicą, na której upamiętniono te doniosłe fakty. Podkreślił również, że jest to symboliczny fakt odradzania się życia i troski wszystkich ludzi o stan przyrody, która trwa zazwyczaj znacznie dłużej, niż życie tych, którzy sadzą drzewa. Jest to zarazem świadectwo troski nie tylko o własne dobro, ale także praca na rzecz przyszłych pokoleń...

Zbigniew Święcicki
„Głos Lasu”
info: www.lp.gov.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz