DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Las umiera, drwale zarabiają

Autor:
Źródło:
Data: 2007-04-19


Po co wyjeżdżać za granicę, skoro tu zarabiamy prawie tyle samo, a utrzymanie jest tańsze? - mówią górale z Beskidów...<

Drwal pracujący przy wycince wymierających lasów może dostać nawet 8 tys. zł miesięcznie. Pracy jest tyle, że leśnicy rozpoczęli starania o robotników z Rumunii i UkrainyLeśnicy z Beskidów nie mają wątpliwości. - Sytuacja jest tragiczna. Gdy pięć lat temu inspektor wchodził do lasu i znalazł jednego suszka, to się cieszył, że ma co wpisać do raportu. A dzisiaj igły ze świerków lecą na głowę niczym deszcz - wzdycha Witold Szozda, wiślański nadleśniczy.
(...)
Co gorsza, w lesie zaczyna brakować rąk do pracy. Wcześniej wiele osób wyjechało za chlebem z Polski. - Dlatego podnieśliśmy stawki o 20 proc. i teraz wykwalifikowany drwal może miesięcznie zarobić nawet 8 tys. zł. Wielu okolicznych mieszkańców wróciło ze Szwecji, żeby pracować w Beskidach - opowiada Szozda.
(...)
Brakuje nie tylko drwali. Potrzebni są też ludzie do usuwania kory, palenia gałęzi. Za mniej skomplikowane prace można dziennie zarobić nawet 100 zł. W samym nadleśnictwie Ujsoły będzie praca dla co najmniej 500 osób. - Liczymy na pomoc z innych nadleśnictw, będziemy zatrudniać młodzież na wakacje i myślimy o sprowadzeniu ludzi z zagranicy - mówi Józef Worek, nadleśniczy z Ujsoł.
Robotników nie zatrudniają bezpośrednio nadleśnictwa, ale firmy świadczące dla nich usługi ...

Marcin Czyżewski
gazeta.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz