DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Skamieniałe drzewo odsłania tajemnice

PAP - Nauka w Polsce

Autor: tot
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Data: 2007-04-19


Skamieniałość drzewa sprzed 380 lat z zachowanymi resztkami korony odnaleziono w hrabstwie Schoharie w Stanach Zjednoczonych - donosi najnowszy numer tygodnika "Nature". Dotąd znano jedynie skamieniałości pni drzew z tego okresu, kiedy to Ziemię zaczynały porastać pierwsze lasy.

Ewolucja drzew była kluczowa dla rozwoju ekosystemów lądowych, a ich skamieniałości mogą nam dostarczyć ciekawych informacji na temat pierwszych lasów na Ziemi.

Skamieniałe drzewo znalezione przez naukowców w Schoharie miało przynajmniej osiem metrów wysokości, gałęzie podobne do liści paproci, długi pień i niewielkie korzenie.

Korona drzewa wskazuje na jego przynależność do wcześniej poznanego rzędu roślin o łacińskiej nazwie Cladoxylopsid Wattieza. Pień i system korzeniowy natomiast odpowiadają schematowi budowy innej grupy roślin o nazwie Eospermatopteris - prapaproci z okresu górnego dewonu.
Dotychczas dane na temat najstarszych lasów pochodziły z analizy skamieniałości drzew sprzed 385 milionów lat znalezionego w 1870 r. w Gilboa, na terenie tego samego hrabstwa. Wówczas drzewa te sklasyfikowano jako Eospermatopteris, ale w opisywanych wtedy skamieniałosciach nie zachowały się górne części drzew.
Nowe odkrycie daje nam wyobrażenie na temat tego, jak wyglądały całe drzewa i pierwsze lasy na Ziemi.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz