/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Brakuje gwarancji stabilności zaopatrzenia w surowiec drzewny

Autor: Andrzej Okrasiński, (opr. JR)
Źródło: Gazeta Prawna
Data: 2007-03-27


Rozmowa ze Zbigniewem Fornalskim, Dyrektorem Generalnym Stowarzyszenia Papierników Polskich.

Zbigniew Fornalski - Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Papierników PolskichZbigniew Fornalski - Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Papierników PolskichFot. Gazeta Prawna

Wzrasta zużycie wszystkich rodzajów papieru. Przyczynia się do tego import. Nowe zasady handlu drewnem destabilizują dostawy surowca do rodzimego przemysłu celulozowo-papierniczego. Minimalizowana jest funkcja gospodarcza lasów. (...)

Według danych wstępnych GUS w 2006 roku przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 49 pracowników wyprodukowały 2 822 tys. ton papieru i tektury, tj. o 4,5 proc. więcej niż w 2005 roku. Produkcję roczną zaś przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników szacuje się na 2 855 tys. ton. Najwięcej wyprodukowano papieru do celów opakowaniowych (1414 tys. ton), w tym do produkcji tektury falistej (974,7 tys. ton) oraz papierów graficznych niepowlekanych bezdrzewnych (623,1 tys. ton) (...)

Właściwy sposób użytkowania lasu wiąże się nierozerwalnie z zapewnieniem trwałej oraz ilościowo i jakościowo wysokiej produkcji drewna. Z wykorzystaniem użytków przedrębnych wiążą się cięcia pielęgnacyjne i sanitarne, dzięki którym zapewnia się odpowiedni rozwój w kolejnych fazach życia lasu.

 

 • Czy nowe zasady handlu drewnem wprowadzone przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych pogorszyły dostęp do tego surowca?
 • – Nowe zasady sprzedaży drewna, z uwagi na fakt wdrażania w wielkim pośpiechu niesprawdzonego systemu komputerowego, stworzyły zagrożenie ciągłości funkcjonowania wielu zakładów przemysłowych przerabiających drewno. Nie dają gwarancji stabilności zaopatrzenia w surowiec drzewny. Nowy system sprzedaży drewna jest szczególnie niekorzystny dla dużych klientów, w tym dla producentów masy celulozowej, gdyż nie zapewnia on stabilizacji surowcowej i skutecznie ogranicza nowe inwestycje. Strategiczni odbiorcy nie mogą być tak samo traktowani jak małe podmioty, które z dnia na dzień powstają i często równie szybko zawieszają swoją działalność. Sam proces przyznawania surowca jest długotrwały i niepewny, a kolejne fazy sprzedaży są nie do końca czytelne. Intencje wprowadzenia elektronicznej sprzedaży są słuszne, ale system powinien być wdrożony wspólnie z przemysłem, na bazie równoprawnej współpracy, a nie jednostronnej monopolistycznej wizji DGLP. Kuriozalnym ciałem jest 90-osobowa Komisja Leśno-Drzewna, która ze względu na tryb pracy (przedstawiciele Lasów Państwowych zawsze głosują w komplecie i tak samo) stała się praktycznie organem zatwierdzającym propozycje DGLP. To spowodowało, między innymi, że przemysłowi celulozowo-papierniczemu narzucono największą skalę podwyżki cen drewna, co w istotny sposób obniża konkurencyjność tej branży. (...)

  Cały tekst w Gazecie Prawnej

   

  POLITYKA EUROPEJSKA
  W przeciwieństwie do polityki leśnej w Polsce, w krajach Unii Europejskiej na pierwszym miejscu stawiane są funkcje gospodarcze lasu, przy czym przewiduje się, że pozyskanie i przerób drewna średnio- i małowymiarowego powinno rosnąć.

 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA