DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Obóz Greenpeace'u strzeże Rospudy

Autor:
Źródło:
Data: 2007-02-14


Kilkanaście osób z organizacji ekologicznej Greenpeace obozuje w Dolinie Rospudy - w lesie, gdzie ma przebiegać obwodnica Augustowa (Podlaskie). Ekolodzy zapowiadają akcję obrony ciągle jeszcze dziewiczej przyrody przed piłami drwali i buldożerami. Według Jacka Winiarskiego, rzecznika Greenpeace Polska, do obozu ściągają aktywiści z całej Polski oraz innych krajów europejskich. "Wszyscy ci, którym leży na sercu dobro tego wyjątkowego zakątka Ziemi" - podkreśla ekolog.

Obwodnica dla Ludzi i Przyrody
Greenpeace zorganizowało obóz w lesie, gdzie ma być budowana ponad 500-metrowa estakada nad Doliną Rospudy. Ekolodzy sprzeciwiają się budowie obwodnicy, która grozi zniszczeniem bezcennych przyrodniczo terenów należących do sieci obszarów chronionych Natura 2000.
Przed obozem wisi transparent: "Obwodnica dla Ludzi i Przyrody". Obóz to na razie dwa duże namioty, rozbite w otoczeniu zasp śnieżnych, palenisko i drewniany stół z ławką. Ekolodzy przypinają już liny do drzew zaznaczonych do wycinki. Informują, że takich stanowisk, do których chcą się przypiąć, gdyby zaczęła się wycinka, ma być kilkadziesiąt.

Przypniemy się do drzew
"W ramach protestu przypniemy się do drzew, kiedy przyjadą je wycinać. Na razie przygotowujemy się do naszej akcji" – mówi Magdalena Figura z Greenpeace.
Greenpeace kilka dni temu poinformował nadleśnictwo w Szczebrze, że rozbije swój obóz w lesie. Figura dodaje, że póki jest tam mniej niż piętnaście osób, mogą one przebywać bez żadnego pozwolenia.
(...) Do obozu co godzinę przyjeżdża patrol policji, ale kontrole przebiegają bardzo pokojowo.
W piątek wojewoda podlaski wydał pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa, która ma 500-metrową estakadą przecinać cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy. Ocenił, że spełnione zostały wszystkie wymogi prawne i zgodę drogowcom musiał wydać.

Zastrzeżenia do inwestycji
Zastrzeżenia do inwestycji ma jednak Komisja Europejska, która 12 grudnia uznała, że budowa obwodnicy Augustowa na terenach chronionych w ramach programu Natura 2000 jest niezgodna z prawem unijnym. KE zażądała wstrzymania prac i rozpoczęła pierwszy etap standardowej procedury przeciwko Polsce. Do 15 lutego strona polska ma odpowiedzieć na zastrzeżenia KE.
Wątpliwości co do aspektów prawnych inwestycji ma Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, który złożył we wtorek skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Media są przeciwko?
Władze Augustowa wysłały list do Kochanowskiego, wyrażając swoje oburzenie jego działaniami, które odbierają jako popieranie stanowiska ekologów w sporze o przebieg obwodnicy.
(...)
"Posłuchać mieszkańców, zobaczyć trasę przebiegu obwodnicy w rzeczywistości, porozmawiać z ludźmi, którzy mieszkają na trasie proponowanego wariantu przebiegu wskazywanego przez ekologów" – napisali do RPO. Zaprosili go też na poniedziałkową sesję Rady Miejskiej, gdzie m.in. będą opiniowane plany tworzenia obszarów chronionych Natura 2000.
Augustowscy samorządowcy uważają, że "media są przeciwko" mieszkańcom, nieobiektywnie przedstawiają sprawę, wręcz pokazują nieprawdę, a "nagonce medialnej" ulegają także instytucje powołane do obrony praw obywateli.

Obóz Greenpeace'u strzeże Rospudy
PAP - Nauka w Polsce, bur, rof, jjj
krx


JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz