DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Strajk załogi tartaku w Górze Śląskiej

Panorama Leszczyńska

Autor: dja
Źródło: Panorama Leszczyńska
Data: 2006-10-07


Zaostrza się spór pomiędzy załogą, a zarządem Tartaku w Górze Śląskiej.

Od 24 lipca w zakładzie trwa spór zbiorowy. Załoga domaga się podwyżek, konkretnie przywrócenia poziomu płac z 2005 czyli ok. 330 zł brutto na jednego pracownika.

Zdaniem prezesa Tadeusz Wojtczaka w skali roku podwyżki oznaczają wzrost kosztów o ok. 390 tys. zł. Aby sfinansować podwyżki trzeba byłoby kupić i przerobić o 15% więcej surowca niż dotychczas, co w świetle braków surowca na rynku jest nierealne.

Pod koniec ubiegłego tygodnia prezes spółki ogłosił zamiar zwolnienia 9 osób, w tym wiceprzewodniczącego komisji zakładowej. Zdaniem części pracowników, to szykanowanie związkowców i w czwartek przeprowadzili 2-godzinny strajk ostrzegawczy.

Przeprowadzony strajk prezes uważa za nielegalny. Jego zdaniem związkowcy nie dotrzymali wymaganych prawem terminów jakie wyznacza ustawa o sporach zbiorowych. 30 uczestnikom nielegalnego strajku grozi zwolnienie dyscyplinarne.

Odmiennego zdania są związkowcy i obecny w Górze przedstawiciel zarządu dolnośląskiej Solidarności. Przekonują, że to prezes złamał prawo i grożą okupacją przedsiębiorstwa.

Tartak Góra sp. z o.o. w minionych latach był zakładem wchodzącym w skład Wielkopolskich Tartaków Witar. W 2004r. zakład przeznaczono do likwidacji i sprzedaży nieruchomości. Dzięki wspólnym działaniom dyrekcji i pracowników udało się wywalczyć stworzenie spółki pracowniczej, w której 47% posiadają pracownicy. Pozostałe udziały posiada syn prezesa Wojtczaka, który jest inwestorem strategicznym tartaku. W 2008 tartak będzie obchodził jubileusz 60-lecia istnienia. Obecnie zatrudnionych jest tu 83 pracowników, działają dwa związki zawodowe.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz