/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Sąd wydał wyrok w sprawie certyfikacji lasów RDLP Krosno

Lasy Państwowe

Autor: Edward Marszałek
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2007-01-31


Ostateczne i uprawomocnione już rozstrzygnięcie sądowe w sprawie cywilnej pomiędzy firmą Natural Systems w Krakowie a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie otwiera drogę do ponownego wszczęcia procesu certyfikacyjnego lasów na terenie RDLP w Krośnie.

Sąd Okręgowy w Krośnie wyrokiem z dnia 13 czerwca 2006 roku oddalił powództwo "Natural Systems Dr Andrzej Czech" przeciwko Skarbowi Państwa – Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i obciążył powoda kosztami procesu oraz zasądził od powoda na rzecz RDLP odszkodowanie tytułem zwrotu kosztów procesu. Powód odwołał się do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, który wyrokiem z dnia 21 grudnia 2006 roku oddalił apelację, utrzymał w mocy rozstrzygnięcie sądu I instancji co do meritum sprawy i podniósł wartość zasądzonej od powoda kwoty odszkodowania oraz zasądził od powoda na rzecz RDLP zwrot kosztów zastępstwa procesowego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd Apelacyjny, powołując się na opinię biegłego w sprawie, stwierdził wadliwość raportu przygotowanego przez "Natural Systems Dr Andrzej Czech", eksponując jego błędy merytoryczne i podważając kwalifikacje audytorów.

Proces certyfikacji gospodarki leśnej w nadleśnictwach podlegających RDLP w Krośnie rozpoczęto w maju 2003 roku. Wówczas Dyrekcja podpisała umowę o dzieło na przeprowadzenie audytu w ramach procesu certyfikacji FSC (Forest Stewardship Council) gospodarki leśnej z firmą "Natural Systems Dr Andrzej Czech". Audyt wstępny odbył się w dniach 13-14 maja, zaś audyt zasadniczy w dniach 30 czerwca – 9 września 2003 roku. Sformułowane wówczas przez audytorów wnioski i polecenia stały w rażącej sprzeczności ze stanem faktycznym gospodarki leśnej i naruszały porządek prawny, stąd RDLP w Krośnie odmówiła przyjęcia dzieła, a firma certyfikująca skierowała sprawę na drogę sądową. Trwający trzy lata spór rozstrzygnięty został ostatecznie wyrokiem korzystnym dla Lasów Państwowych. Otwiera to drogę do wznowienia procesu certyfikacji gospodarki leśnej na Podkarpaciu.

Liczba wyświetleń: 1555


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA