DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Nadleśnictwo Daleszyce - pojawia się i znika

Lasy Państwowe

Autor: Mariusz Turczyk
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2007-01-03


Wraz z 2007 rokiem w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przybyło nowe, 23. nadleśnictwo. Stało się tak za sprawą reaktywacji Nadleśnictwa Daleszyce.

Nadleśnictwo Daleszyce ma długą i niezwykle burzliwą historię. Według materiałów historycznych powstało tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, po I wojnie światowej. Jego powierzchnia sięgała wtedy 9 tysięcy hektarów. W wyniku reformy organizacyjnej w 1972 roku dołączono do niego tereny Nadleśnictwa Szczecno. Następnie zostało zlikwidowane w połowie lat siedemdziesiątych. Reaktywowano je w 1993 roku, by ponownie zlikwidować w listopadzie 2003 roku.

Obecnie reaktywowane nadleśnictwo ma swoją siedzibę w Daleszycach. Jego powierzchnia wynosi 12,4 tys. ha. W skład wchodzą obręby leśne: Daleszyce, Marzysz i Szczecno. Funkcję nadleśniczego objął dotychczasowy nadleśniczy z Kielc - Grzegorz Banach. Kierownictwo w Kielcach objął natomiast Krzysztof Karst. Nadleśnictwo Kielce przeniesie się wkrótce do nowego budynku na terenie Kielc przy ulicy Łódzkiej. Budynek wykonany zostanie w większości z drewna, nawiązując do leśnych tradycji architektonicznych. Termin zakończenia budowy planuje się do połowy bieżącego roku.

Warto nadmienić, że w Daleszycach mają podwójny powód do zadowolenia. Oprócz powstania nadleśnictwa w Nowy Rok mieszkańcy Daleszyc świętowali również odzyskanie praw miejskich, które utracili w 1869 roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz