DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Leśnictwo 2006 - GUS o lasach Polski i świata

Autor:
Źródło:
Data: 2006-12-21


Z początkiem grudnia Główny Urząd Statystyczny udostępnił swoją najświeższą publikację z wydawanej od 1993 roku serii: „Informacje i Opracowania Statystyczne”: „Leśnictwo 2006”. Liczący 285 stron wolumin zawiera kompleksowe dane o leśnictwie w 2005 roku i dostępny jest również na płycie kompaktowej.

Publikacja dzieli się na osiem działów, w których prezentowane są kolejno:

 • zasoby leśne,
 • zagospodarowanie lasu i zadrzewienia,
 • gospodarcze wykorzystanie lasu,
 • zagrożenia i ochrona środowiska leśnego,
 • łowiectwo,
 • zatrudnienie i wynagrodzenia w leśnictwie,
 • ekonomiczne aspekty leśnictwa
 • przegląd międzynarodowy.

  W bardzo szerokim aspekcie przedstawione są dane charakteryzujące zasoby, stan, zagrożenia i ochronę środowiska leśnego; w tym dziale wyniki ekologicznych badań statystycznych zintegrowano z inwentaryzacjami lasu i monitoringiem leśnym, który, jak wiadomo, stanowi podsystem Państwowego Monitoringu Środowiska. Zgodnie z zaleceniami „ESA 1995” (European System Accounts 1995), podstawowe syntetyczne mierniki tego systemu: produkcję globalną, zużycie pośrednie i produkt krajowy brutto (wartość dodana) przedstawiono w odrębnym dziale: „Ekonomiczne aspekty leśnictwa”.
  Biorąc pod uwagę fakt, że PGL „Lasy Państwowe” zarządza blisko 80 proc. powierzchni lasów kraju, w oddzielnej części, to znaczy w Aneksie A przedstawiono bardziej szczegółową charakterystykę jego działalności w latach 2001 - 2005, poszerzoną o prezentację wybranych wielkości i wskaźników dotyczących stanu, trendów i dynamiki zmian w Lasach Państwowych oraz ich użytkowania, w latach 1946 - 2005.
  - Tegoroczną publikację wzbogaciliśmy o specjalny aneks, poświęcony lasom prywatnym - powiedziała Ewa Budna, jedna z współautorek rzeczonego opracowania. W dziale ekonomicznym pomieściliśmy się też po raz pierwszy poszerzoną informację o Zakładach Usług Leśnych. Więcej jest również danych o łowiectwie a w szczególności funkcjonowaniu Ośrodków Hodowli Zwierzyny. Po raz pierwszy opublikowaliśmy dane o Naturze 2000. Dział międzynarodowy pozostał bez zmian ale zweryfikowaliśmy go w oparciu o dane Ministerialnej Konferencji Ochrony Lasów w Europie (MCPFE) i najświeższych, z 2006 roku danych FAO, dotyczących zasobów leśnych świata.

  Oto garść danych właśnie z działu międzynarodowego, który liczy sobie prawie 30 kolumn różnych danych. Jak na ich tle wyglądają polskie lasy i nasze leśnictwo? Na 40 krajów Europy (uczestniczących w procesie MCPFE) pod względem powierzchni leśnej zajmujemy na Starym Kontynencie 11 miejsce. Z lesistością (wedle publikacji wynoszącą 30 proc.) plasujemy się na 24 miejscu a z powierzchnią leśną na mieszkańca 0,24 ha - na miejscu 26.
  Przy pozyskaniu 30,4 mln m. sześc. drewna (grubizny) w 2004 roku zajmowaliśmy szóste miejsce w Europie ale w jego zużyciu 0,85 m. sześc. na statystycznego mieszkańca - 11 miejsce na tym kontynencie. Niestety dość wysokie miejsce przypadło nam w tabeli prezentującej uszkodzenia (defoliację) drzew. W 2005 roku, (przy uwzględnieniu klas defoliacji 2 - 4) z 30,7 proc. drzew uszkodzonych w tych klasach, znaleźliśmy się na piątym miejscu. Pocieszający jest fakt, że w stosunku do 2004 roku procent drzew w takim stopniu uszkodzonym zmalał o 3,9 proc.

  Eugeniusz Pudlis
  „Echa Leśne"
  info: Lasy Państwowe

  JR


 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz