DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Bilans węgla a lasy i leśnictwo

Autor:
Źródło:
Data: 2006-12-20


„Rola lasów i gospodarki leśnej w kształtowaniu bilansu węgla w ekosystemach leśnych w Polsce” była tematem konferencji naukowej zorganizowanej wspólnie przez DGLP i IBL, która odbyła się 18 grudnia w Instytucie Badawczym Leśnictwa.

REKLAMA
Cennik usług reklamowych

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele MŚ, IBL, regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, Instytutu Ochrony Środowiska, Wydziału Leśnego SGGW i AR w Krakowie, KASHUE, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Witając zgromadzonych Andrzej Matysiak – dyrektor generalny LP powiedział, że Jan Szyszko - minister środowiska przebywając właśnie w Brukseli zgłosił już zapewne Lasy do udziału w systemie pochłaniania CO2 zgodnie z zapisami Protokołu z Kioto. Zwrócił uwagę, że raportowanie akumulacji węgla przez zasoby leśne według projektu ustawy o instrumentach wspomagających redukcję gazów cieplarnianych i innych substancji do powietrza jest wyzwaniem stojącym przed leśnictwem i zarazem procesem, który będzie się rozwijał.
– Dzisiejsze spotkanie nie przypomina klasycznego seminarium o charakterze naukowym, bo jest to styk polityki i prawa z nauką. Polityczne rozstrzygnięcia już nastąpiły i społeczność międzynarodowa umówiła się, co do dodatkowych działań podejmowanych zgodnie z wytycznymi Protokołu z Kioto i Polska od kilku już lat raportuje, że w skali roku dzięki lasom emisja gazów cieplarnianych do atmosfery jest mniejsza o 20 mln ton węgla – zwrócił uwagę m.in. Konrad Tomaszewski z DGLP jednocześnie autor projektu ustawy o emisji i pochłanianiu CO2. W związku z tą ustawą nastąpiła także gorąca wymiana zdań na temat jak traktować gotowe wyroby z drewna.
- Pozostał obowiązek stworzenia przyjaznego dla leśników systemu czy modelu raportowania tych wszystkich parametrów, dzięki którym można będzie udowodnić rolę lasów w pochłanianiu CO2, powinno to być jeszcze zatwierdzone przez sekretariat Konwencji Klimatycznej w Bonn – powiedział dyrektor Andrzej Matysiak na zakończenie konferencji.

Ewa Kwiecień
Głos Lasu


JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz