DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Budowa obwodnicy Augustowa sprzeczna z prawem unijnym

PAP

Autor: dja
Źródło: PAP
Data: 2006-12-16


Bruksela wszczęła postępowanie przeciwko Polsce. Dewastujecie przyrodę i łamiecie prawo o ochronie środowiska naturalnego - napisała do polskich władz Komisja Europejska w oficjalnym upomnieniu.

Komisja Europejska uznała budowę obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy oraz inne inwestycje związane z budową trasy Via Baltica na terenach chronionych w ramach programu Natura 2000 za sprzeczne z prawem unijnym. Prace powinny być wstrzymane do czasu wyjaśnienia wątpliwości. Jeśli zaś będą kontynuowane, Polska nie dostanie wsparcia z funduszy UE, a nawet musi się liczyć z karami finansowymi.

Polska ma dwa miesiące, by złożyć Brukseli wyjaśnienia. Musimy wytłumaczyć się, jakim prawem chcemy budować 17-kilometrową obwodnicę w miejscu, które jest chronionym przez unijne prawo zabytkiem przyrody. 22 grudnia ma zostać rozstrzygnięty przetarg na budowę obwodnicy, prace budowlane według planów mają ruszyć wiosną.

Dolina Rospudy jest obszarem chronionym w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Polska sama wpisała dolinę Rospudy, gdzie planuje budowę obwodnicy Augustowa, na listę tzw. obszarów specjalnej ochrony ptaków, jako część Ostoi Puszcza Augustowska. Według ekologów budowa autostrady, trzech mostów i 10 wiaduktów (szacowana na 300 milionów złotych) zniszczy całkowicie ekosystem dzikiej doliny.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz