DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 
LEŚNICTWO

Europejska konferencja leśna

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2006-05-25


Podczas gdy kraje Europy Zachodniej zmierzają ku zrównoważonej gospodarce leśnej, państwa wschodnioeuropejskie stają przed wieloma nowymi wyzwaniami będącymi pochodną zwracania państwowych lasów ich poprzednim właścicielom. Problemy związane z tym procesem są jednym z głównych tematów tegorocznego Forestry Commission Meeting - spotkania organizowanego przez FAO, jakie odbywa się właśnie w słowackim Zwoleniu.

Fot. Drewno.pl

Wiele państw Wschodniej Europy dzięki zmianom gospodarczym i społecznym, przechodząc od planowania centralnego do systemów rynkowych, zrobiło olbrzymi postęp w rozwoju prywatnego sektora leśnictwa oraz przystosowywaniu swych instytucji do dzialania w nowych realiach.

Po zwróceniu lasów dawnym właścicielom lub ich spadkobiercom konieczne okazały się zmiany w polityce i ustawodawstwie związane z większym udziałem sektora prywatnego w leśnictwie. Zmiany nie ominęły instytucji związanych z gospodarką leśną, które musiały przystosować się do realiów gospodarki rynkowej.

W efekcie, sektor leśny w tych państwach przeżywa rozkwita. Wzrasta wielkość podaży produktów gospodarki leśnej. Znacznie wzrosła wartość obrotów handlowych z Europą Zachodnią.

Wielu spośród nowych właścicieli lasu poszukuje nowych umiejętności i zasobów, aby zarządzać posiadanymi lasami zgodnie z modelem zrównoważonej gospodarki leśnej.

Niestety często ze względu na zbyt małe dochody, głównie związane z małym areałem posiadanych lasów, właścicieli lasów nie stać na fachowy serwis i doradztwo. Brak jest tradycji gospodarki leśnej, nie ma również wsparcia instytucjonalnego ze strony państwa. W efekcie dochodzi do transakcji sprzedazy lasów, nabywcom zainteresowanych wyłącznie szybkim zyskiem.

Zdaniem uczestników konferencji konieczne jest zainteresowanie sił politycznych w krajach, których problem dotyczy, koniecznością znalezienia środków w celu wsparcia małych, prywatnych właścicieli lasów w zakresie doradztwa i pomocy w rozwijaniu rynku przy zachowaniu standardów zrównoważonego leśnictwa.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz