DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Pieniądze leżą w lesie

Autor:
Źródło:
Data: 2006-05-05


W tym roku prawdopodobnie padnie rekord zalesiania za unijne dopłaty.

W 2003 roku w regionie łódzkim zgłosiło się 157 chętnych, w ubiegłym 284, teraz łódzki oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spodziewa się ponad 300 wniosków. Rekordzistą w naszym województwie jest Sławomir Paprocki, który zalesił pod Bełchatowem 60 ha
- Zainteresowanie zalesieniami jest ogromne. Prawie codziennie do biur powiatowych ktoś zgłasza się po wnioski - potwierdza Ewelina Piechota-Gawin z łódzkiego oddziału ARiMR. Nadleśnictwo Smardzewice przyjęło już 15 wniosków, a Nadleśnictwo Grotniki - 20.
- Zalesiłem ponad 6 hektarów. Trochę trwało, nim otrzymałem dopłatę, ale teraz wszystko idzie zgodnie z planem - mówi łodzianin Władysław Jaworski.
Pieniądze za zalesianie są nie tylko duże, ale pewne. - Chętny otrzymuje jednorazowo 4300 złotych za zalesienie jednego hektara drzewami iglastymi i 5000 złotych za liściaste - wyjaśnia Ewelina Piechota-Gawin. Przez kolejnych 5 lat wypłacana jest premia pielęgnacyjna w wysokości 420 zł za hektar, jeśli nie stosuje się środków ochrony roślin i 700 zł za ha, jeżeli trzeba je zastosować. Premia zalesieniowa wypłacana jest przez 20 lat. Jeśli właściciel lasu uzyskuje ponad 20 proc. dochodów z rolnictwa, wynosi ona 1400 zł za ha rocznie, a jeśli mniej - 360 zł za ha.

(or) - Dziennik Łódzki
info: www.lasypolskie.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz