DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Specjalne strefy ekonomiczne

Autor:
Źródło: Der Spiegel
Data: 2006-04-20


"Der Spiegel", 14/15.04.06., S. Ramspeck: "Kropka nad i". "Wszystkie duże koncerny przenoszą się za granicę" mówi M. Dieckmann, właściciel "Dila GmbH". .

Celem młodego przedsiębiorcy z westfalskiego Aschenbergu jest najbardziej pożądany teren w zachodniej Polsce, specjalna strefa ekonomiczna w Kostrzynie - Słubicach.

Do decyzji o inwestycji w Polsce skłoniły M. Dieckmanna wysokie koszty dodatkowe i podatki w Niemczech oraz problemy z niemieckimi urzędami. W Polsce zostanie przyjęty z otwartymi ramionami a przede wszystkim uzyska niezwykle korzystne zwolnienia podatkowe. Dwa lata po przystąpieniu do Unii Europejskiej Polska wciąż wabi swoimi 14 specjalnymi strefami ekonomicznymi. Firmy, które się tam osiedlają, mogą odliczyć od podatku do 65 % poniesionych wydatków inwestycyjnych, zaś w pierwszych latach nie muszą odprowadzać do urzędu skarbowego ani złotówki.

Kto zainwestował przed 2001 rokiem, korzysta ze 100 % zwolnienia. Ponadto podatek dochodowy od osób prawnych w Polsce wynosi 19 %. "W Niemczech musiałbym czekać do 2008 r., żeby uzyskać tylko jedno pozwolenie" mówi szef firmy "Paul-Hirsch", E. Schulz. Przede wszystkim jednak cieszy się z polskiego personelu. K. Könecke, producent kiełbasy, miał początkowo złe doświadczenia z polskimi urzędami, które kazały mu przedłożyć 20-letni plan biznesowy. Z biegiem czasu docenił jednak zalety inwestowania w Polsce. "Płace są tutaj największą zaletą" mówi, zaś "zwolnienia podatkowe stawiają jedynie kropkę nad i". Niemieckich inwestorów przyciąga dyrektor marketingu specjalnej strefy ekonomicznej Kostrzyn-Słubice, M. Lisiecki. "Strefa jest coraz popularniejsza, szczególnie wśród niemieckich przedsiębiorców (...) Ale również chińskie i indyjskie firmy prowadzą tu swoje interesy".

W latach 1999-2005 zainwestowano tu 260 mln euro, a tylko w tym roku inwestycje wyniosą tyle samo. Strefa została powiększona z 543 do 805 hektarów. W trakcie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską naciskano na Polskę, aby zlikwidowała specjalne strefy ekonomiczne. Ostatecznie musiała zmniejszyć upusty podatkowe, ale może utrzymać strefy do 2017 roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz