DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Przydrożne drzewa zagrożeniem życia

Autor:
Źródło:
Data: 2006-04-05


Stowarzyszenie na Rzecz Zapobiegania Wypadkom Drogowym "Stop Śmierci" wraz z Sekcją Ruchu Drogowego KPP w Kościanie organizują konferencję „Przydrożne drzewa zagrożeniem życia?! – część II”.

Tym razem omawiany będzie temat: „Jak urządzać zieleń przydrożną, aby nie zagrażała bezpieczeństwu ruchu drogowego?”. Konferencja odbędzie się w Kościańskim Ośrodku Kultury 18 maja 2006 o godzinie 11.00. W Polsce najbardziej powszechna postać zieleni przydrożnej, to drzewa o grubym pniu umiejscowione w niewielkiej odległości od jezdni. Najechanie na przydrożne drzewo to 11% wypadków, śmierć ponosi w nich aż 19% ofiar wszystkich wypadków drogowych.

<br
(dane ze strony: http://www.krbrd.gov.pl )

Komisja Europejska w ramach unijnego programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego promuje tworzenie dróg „wybaczających” błędy kierowców, tj. dróg z poboczem wolnym od niebezpiecznych przeszkód jakimi są drzewa o grubym pniu. Zostało to uwzględnione przez twórców programu „GAMBIT 2005” jako jeden z priorytetów. Wielu zarządców dróg publicznych chce te zalecenia realizować, ale brak konkretnych wzorców wskazujących jak właściwie zagospodarować pobocza dróg zielenią, jest poważnym utrudnieniem.
Dostosowana do dzisiejszych potrzeb zieleń przydrożna nie powinna zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego a jednocześnie powinna spełniać wiele wymogów określonych prawem tj. ochronę użytkowników drogi przed oślepianiem przez pojazdy nadjeżdżające z kierunku przeciwnego, ochronę drogi przed zawiewaniem i zaśnieżaniem, ochronę przyległego terenu przed nadmiernym hałasem, zanieczyszczeniem powietrza, wody i gleby. Zieleń nie powinna też ograniczać wymaganego pola widoczności, skrajni drogi oraz utrudniać utrzymania drogi. Ważne są również funkcje estetyczne i krajobrazowe pełnione przez zieleń rosnącą w pasie drogowym.
Organizatorzy konferencji liczą, że takie wzorce uda się opracować, a wtedy przedstawią je wszystkim drogowcom w Polsce, jako proponowany sposób zagospodarowania poboczy dróg dotychczas niewyposażonych w zieleń i tych odcinków dróg, na których przeprowadzono wycinki drzew.
Gospodarz spotkania - podinspektor mgr Roman Grabara, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego KPP w Kościanie prowadzi rozmowy z wybitnymi specjalistami w dziedzinach związanych z omawianym problemem, ustala listę prelegentów i tematy poszczególnych wystąpień.

Edward Woźniak


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz