DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Biznes szuka tanich miejsc

Rzeczpospolita

Autor:
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2006-03-30


Rynki państw sąsiednich postrzegamy jako najatrakcyjniejsze dla naszych inwestycji i eksportu. Wynika to nie tylko z bliskości geograficznej, ale przede wszystkim z dużego potencjału wzrostu gospodarczego Europy Wschodniej - wynika z badań firmy doradczej PricewaterhouseCoopers (PwC).

Za to giganci światowej gospodarki chcą rozszerzyć swoje wpływy przede wszystkim w Chinach, Indiach, Rosji i Brazylii. - Gospodarki tych państw rozwijają się tak dynamicznie, że w ciągu 15 lat mogą one odgrywać większą rolę niż kraje G6 - twierdzi George Johnston, prezes PwC. Dla nas to wciąż odległe rynki, których ciągle się boimy. W ubiegłym roku w Rosji próbowała zaistnieć polska spółka doradcza DGA. Skończyło się to fiaskiem oraz stratą netto w wysokości ponad 3 mln zł.

Dla zachodnich inwestorów istotnym aspektem zagranicznej ekspansji jest obniżenie kosztów działalności gospodarczej. - Polacy podawali ten powód o ponad połowę rzadziej. Oznacza to, że koszty pracy i produkcji są u nas na tyle niskie, że nie stanowią bariery w rozwoju działalności - komentuje prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.
Jednak także nasi przedsiębiorcy coraz bardziej zwracają uwagę na koszty działalności i rozszerzają ją na Wschodzie.

Atuty rynku wschodniego dostrzegł między innymi Barlinek, który w tym roku na Ukrainie rozpoczyna budowę fabryki desek podłogowych. Na razie działa tam tartak polskiej spółki. - Zainwestowaliśmy na Ukrainie ze względu na niskie koszty działania i dostępność surowca - tłumaczy Mariusz Gromek, przewodniczący rady nadzorczej Barlinka. Zakład na Ukrainie ma być znacznie bardziej rentowny niż podobna fabryka w Polsce.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz