DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Lasy Państwowe zwolnione z przetargów

Autor:
Źródło:
Data: 2006-03-13


W piątek Sejm niemal jednogłośnie uchwalił nowelizację "Prawa zamówień publicznych", która uprości procedury wyłaniania dostawców towarów i usług.

Główne zmiany dotyczą uproszczenia obejmą zamówienia o wartości do 60 tys. euro. Np. mali przedsiębiorcy nie będą obciążani kosztami wadium, przetarg potrwa krócej, a ewentualne protesty będą rozstrzygać zamawiający, od których decyzji nie będzie odwołania.

Rząd przeforsował również przepis, który rozszerzy ułatwienia także na dużo większe, wielomilionowe zlecenia. Chodzi o roboty budowlane o wartości do 5,28 mln euro. Obecnie uproszczona procedura - możliwość zlecania robót bez przetargów, np. w trybie negocjacji z ogłoszeniem - jest stosowana tylko dla zamówień do 60 tys. euro. Zamawiający w tym trybie nie muszą żądać od wykonawców wadium, dokumentacji potwierdzającej spełnienie warunków przetargu i zabezpieczeń na pokrycie ewentualnych roszczeń.

Na nowelizacji "Prawa zamówień publicznych" zyskały także m.in. Lasy Państwowe. Dostały wolną rękę w kwestii zamawiania usług "związanych bezpośrednio z prowadzeniem gospodarki leśnej". Chodzi o zwolnienie z obowiązku organizowania przetargów. Na nic zdały się protesty posłów PO, że żadna instytucja państwowa, która wydaje publiczne pieniądze, nie powinna mieć tego rodzaju przywileju. W czasie prac w komisjach Lasy Państwowe wyjaśniały, że chodzi o zwiększenie sprawności zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Jakich? Np. w przypadku ataku owadów niszczących drzewa. - Tego typu sytuacji nie da się przewidzieć - przekonywał przedstawiciel Lasów.

Źródło: Gazeta.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz