DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Przenieście nam dyrekcję!

Echo Dnia

Autor: Agata Niebudek
Źródło: Echo Dnia
Data: 2004-11-24


To nieszczęsny pomysł - tak w radomskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ocenia się inicjatywę radnych powiatu kieleckiego, którzy chcą przenieść tę instytucję do naszego województwa.

Pomysłodawca przeprowadzki - radny Wojciech Furmanek - żali się, że nasi parlamentarzyści nie robią nic, by wesprzeć jego inicjatywę. Radny powiatowy z Daleszyc Wojciech Furmanek dobrze pamięta likwidację Nadleśnictwa Daleszyce. - Pracownicy nie zostali zwolnieni, ale dano im propozycję przejścia do Rudy Malenieckiej lub Łagowa. Nie wszyscy mogli ją przyjąć - mówi. - Teraz słyszy się, że mają być likwidowane kolejne nadleśnictwa, działające na terenie naszego województwa.

Jeśli już to łączenie

Ogółem Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu nadzoruje 22 nadleśnictwami, z czego 15 położonych jest na terenie Świętokrzyskiego. Czy rzeczywiście kolejne czeka likwidacja?

- Przede wszystkim nie ma mowy o żadnej likwidacji, lecz jeśli już to o łączeniu nadleśnictw - mówi Waldemar Tomkiewicz, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Dodaje on, że wszelkie reorganizacje związane są z sytuacją finansową Lasów Państwowych. - Do nas nikt nie dopłaca. 2001 r. był w naszej 80-letniej historii pierwszym rokiem, który zamknęliśmy stratą w wysokości 87 mln zł. Musieliśmy zacisnąć pasa i dlatego powstał plan reorganizacji do 2005 r. - tłumaczy Waldemar Tomkiewicz.

Nie zamach, nie zemsta

Rzecznik prasowy radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych Rafał Michalski potwierdza, że jeśli sytuacja ekonomiczna instytucji będzie niekorzystna, to z mapy mogą zniknąć dwa najsłabsze nadleśnictwa w Świętokrzyskiem. Ale nie należy tego traktować jako zamachu czy zemsty na naszym województwie.

Wojciech Furmanek wykłada jednak swoje racje - po pierwsze strukturę lasów należałoby w końcu dostosować do podziału administracyjnego państwa, po drugie zlokalizowana w Radomiu czyli województwie mazowieckim dyrekcja administruje lasami, które w 70 proc. położone są w województwie świętokrzyskim, po trzecie -istotne jest centralne położenie Kielc w stosunku do wszystkich jednostek administracyjnych regionalnej dyrekcji.

- To nieszczęsny, chybiony pomysł - komentuje Rafał Michalski.

- Rozumiem, że chodzi tu o patriotyzm lokalny, ale nie ma żadnego powodu, by przenosić dyrekcję z Radomia do Kielc - zapewnia Waldemar Tomkiewicz. - Wasze województwo nie zyska nic na tym, że dyrekcja będzie w Kielcach, podatek leśny będzie nadal płacony do tej gminy, na terenie której leży nadleśnictwo.

Liczą na lobbing

Ale kieleccy radni są innego zdania - przegłosowali uchwałę popierającą przeniesienie dyrekcji, a teraz liczą na lobbing naszych parlamentarzystów. Z tym jednak nie jest ponoć najlepiej. Nasi posłowie na razie nie bardzo interesują się tą sprawą, apel radnych wylądował pewnie gdzieś na dnie ich szuflad.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz