DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Wiatr gorszy od piły

Dziennik Zachodni

Autor: Sylwia Plucinska
Źródło: Dziennik Zachodni
Data: 2004-11-24


Kobiór - Ponad 60 tysięcy kubików drzewa leży powalone w lesie.

W wielu miejscach, gdzie pozyskiwane było w tym roku drewno, po piątkowej wichu rze mamy następne zręby zrobione siłami przyrody. W tym leśnictwie masę drewna, które padło na ziemię, obliczamy na około dziesięć tysięcy metrów sześciennych. Tyle pozyskuje się tu w ciągu trzech lat - mówi Grzegorz Cekus, specjalista do spraw użytkowania lasu w Nadleśnictwie Kobiór.

Stoimy na polanie zasłanej powywracanymi drzewami. Ten kawałek lasu w leśnictwie Go styń wygląda jak pobojowisko. Wywrotów i wiatrołomów na terenie nadleśnictwa jest bez liku, ale największe straty poniosły Gostyń i Żwaków. W rejonie Starej Piły wichura wycięła 20 hektarów. Leśniczy Zdzisław Kęska, który pracuje na tym terenie od 15 lat, nie przeżył jeszcze takiej klęski. Świadkiem podobnej był w 1976 roku w Sudetach.

Według wstępnych szacunków leśników z Kobióra, huraganowy wiatr powalił 62 tysiące kubików drzewa. To kilka tysięcy więcej niż wycina się tu rocznie w ramach planowego pozyskiwania drewna.

- Są to na razie wstępne szacunki. Ile jeszcze trzeba będzie doliczyć, trudno powiedzieć. Wiele drzew ma naderwany system korzeniowy bądź to przez wiatr, bądź przez spadające na nie inne drzewa. Na razie są pochylone, ale też się powalą. Kwestią czasu, opadów i wiatru jest to, kiedy to nastąpi - wyjaśnia zastępca nadleśniczego Zbigniew Ryś. Od soboty leśnicy usuwają szkody. Najpierw poprzecinano drzewa tarasujące drogi transportowe. Teraz zacznie się żmudne pozyskiwanie drewna z wywrotów.

- Do takich prac potrzebni są doskonale obeznani z fachem pilarze. W wygiętych i zawieszonych drzewach występują naprężenia, które mogą kierować odcinane fragmenty w różne strony. Dlatego usuwanie szkód potrwa co najmniej kilka miesięcy - mówi Cekus. Podczas piątkowej wichury ucierpiały nie tylko drzewa, ale także urządzenia leśne. Dość spore straty odnotowano w rezerwacie Żubrowisko, gdzie zniszczonych zostało wiele odcinków zewnętrznego ogrodzenia.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz