DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Spór o otwarcie rynków pracy w państwach UE dzieli Europę

Autor:
Źródło:
Data: 2006-02-10


„Focus” 6/2006 Berbalk/S.Borst/s. van LAere „Wchód nadchodzi”; „Focus” 6/2006 wywiad z komisarzem Spodlą „Prawdziwy dumping socjalny”; „Handelsblatt” 08.02 Helmut Hauschild „Niemcy powinny otworzyć granice”.

„Handelsblatt” publikuje omówienie raportu Komisji Europejskiej nt. sytuacji na rynkach pracy w nowych krajach członkowskich i perspektyw otwarcia rynków pracy UE-15 zapowiadając utrzymanie ograniczeń przez Niemcy (z przyczyn politycznych i gospodarczych, zawarto to już w umowie koalicyjnej) oraz Austrię i Francję. Wskazuje się na przychylne liberalizacji stanowisko Stowarzyszenia Europejskich Związków Zawodowych ETUC, któremu przeciwne były jedynie niemieckie i austriackie związki zawodowe.

REKLAMA
Cennik usług reklamowych

Gazeta wskazuje też na dotychczasowe pozytywne doświadczenia Wielkiej Brytanii. Pracownicy ze wschodu są już obecni w Wielkiej Brytanii, przyczyniając się do spadku poziomu płac i podobnie jak Londyn będą wyglądały inne wielkie miastach zachodniej Europy. Niemcy chcą utrzymania ograniczeń, choć Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa DIHK jest przeciwnego zdania. Spór o rynki pracy dzieli kontynent – za czeskim komisarzem Spidlą chowa się cała Europa wschodnia; gazeta cytuje polską deputowaną do Parlamentu Europejskiego Genowefę Grabowską, która twierdzi, że ograniczenia w dostępie do rynków pracy są w istocie dyskryminacją.
Artykuł ilustrowany jest reklamą polskiego hydraulika prezentowaną we Francji. W wywiadzie – odpowiadając na agresywne pytania, sugerujące, iż otwarcie rynków pracy zakończy się powszechnym chaosem – komisarz Spidla wskazuje, że prawdziwy dumping socjalny to praca na czarno i fałszerstwa przy procedurze samozatrudnienia i postuluje pełne otwarcie rynków pracy.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz