DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Interes z leśniczym

Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Autor: LUK
Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Data: 2006-01-28


Lasy Państwowe odwołały się od decyzji urzędu antymonopolowego.

Niech sąd zdecyduje, kto ma rację. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wydając swoją decyzję, w ogóle nie wziął pod uwagę naszych argumentów – mówi Adam Płaksej, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Chodzi o sprawę, którą opisaliśmy dwa tygodnie temu. Wtedy właśnie urząd zdecydował, że Lasy Państwowe mają zapłacić 100 tys. zł kary za dyskryminowanie drobnego przedsiębiorcy z Wrocławia.
Uniemożliwili mi zakup surowca. Preferują tylko dużych odbiorców, skazując mnie na mniej korzystne warunki płatności w nadleśnictwach – twierdzi Dariusz Drebszok, współwłaściciel firmy, który poszedł na wojnę z leśnym monopolistą.

Jego stanowisko potwierdził UOKiK. Zakwestionował też kryteria, według których Lasy Państwowe dobierają kontrahentów.

Komisja drzewno-leśna, która składa się z przedsiębiorców i leśników, przyznaje punkty poszczególnym firmom. I tak np. 20 pkt. można dostać za „poparcie lokalnego samorządu”.
Nie ja układałem te kryteria – zastrzega Adam Płaksej. Nie dziwi mnie jednak takie podejście. Przecież duzi odbiorcy tworzą wiele miejsc pracy. Jak nie dostaną drewna, zamkną zakłady i zwolnią ludzi. Wtedy problem spadnie na samorządy.
Zapowiada jednak, że poważnie rozważy zaniechanie oceny punktowej.
Wszyscy powinni zaopatrywać się w nadleśnictwach, bez pośrednictwa dyrekcji regionalnej – mówi Adam Płaksej.

Dlaczego więc odwołał się od decyzji UOKiK-u?
Lasy Państwowe nie są przedsiębiorstwem. W związku z tym w ogóle nie powinniśmy być adresatem tego typu decyzji – mówi Adam Płaksej.

Według niego żadna firma, która kupuje drewno, nigdy nie będzie całkowicie zadowolona ze współpracy. Drewna jest mało, a chętnych dużo. Każdy przedsiębiorca może liczyć jednak co najmniej na 80 proc. ubiegłorocznych zakupów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz