DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Powstanie projekt ustawy o biopaliwach

Autor:
Źródło:
Data: 2006-01-20


Do końca marca ma być przygotowany i przekazany do konsultacji przez ministerstwo gospodarki projekt nowelizacji ustawy o biopaliwach. Założenia tego projektu zostały przyjęte na początku stycznia 2006 roku przez Komitet Europejski Rady Ministrów.

Nowe przepisy mają zapewnić szybkie wdrożenie przepisów unijnej dyrektywy, która promuje użycie biopaliw w transporcie.
Założenia przyjęte przez rząd proponują rozszerzenie listy biopaliw i biokomponentów o definicje paliw wytwarzanych z surowców odnawialnych, między innymi czystego oleju roślinnego, biopaliw syntetycznych, biogazu, biowodoru oraz definicję biomasy.
W projekcie ustawy znajdą się przepisy upraszczające procedurę stosowania biopaliw wytworzonych wyłącznie na własny użytek. Działalność ta będzie jednak podlegała rejestracji, a wytworzone paliwo będzie musiało spełniać minimalne wymagania stawiane biopaliwom. Paliwo to nie będzie mogło być przedmiotem obrotu.
Nowa ustawa może także zawierać przepisy, które nałożą obowiązek wprowadzania na rynek biokomponentów, w ilości zalecanej dyrektywą, w sposób pozostawiający użytkownikom pojazdów swobodny wybór paliw.
Nowelizacja umożliwi szersze wykorzystanie biopaliw poprzez stosowanie ich w wyznaczonej grupie pojazdów np. w transporcie miejskim. W tym celu do ustawy zostanie wprowadzone pojęcie "wybranych fot pojazdów", w których miałyby zastosowanie biopaliwa o zwiększonym udziale biokomponentów.
Ponadto założono zmianę przepisów o podatku akcyzowym - proponuje się zwolnienie biokomponentów z podatku akcyzowego oraz ustalanie w rozporządzeniach wysokości ulgi akcyzowej dla biopaliw, uwzględniającej rzeczywiste koszty ich wytworzenia.
Według przyjętego przez KERM harmonogramu, do końca marca br. projekt ustawy zostanie przekazany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, zaś do końca maja projekt trafi do Komitetu Rady Ministrów, zaś rząd powinien go rozpatrzyć do końca czerwca br.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz