DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Ponad 100 tysięcy kary dla Lasów Państwowych

Autor:
Źródło:
Data: 2006-01-12


SPRZECZNA Z PRAWEM SPRZEDAŻ DREWNA
Lasy Państwowe ustaliły takie zasady sprzedaży drewna na Dolnym Śląsku, które uprzywilejowywały duże zakłady z branży przemysłu drzewnego, natomiast eliminowały z rynku małych i średnich przedsiębiorców – uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes UOKiK zakwestionował działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) we Wrocławiu, jako naruszające konkurencję na rynku sprzedaży drewna. Według urzędu, RDLP stosuje niejednolite zasady sprzedaży, które eliminują z rynku część przedsiębiorców. Chodzi o zakup drewna na tzw. rynku regionalnym – w tym przypadku rynku Dolnego Śląska, którym zarządza RDlp.

Postępowanie zostało wszczęte na wniosek spółki handlującej drewnem, która nie została zakwalifikowana w 2005 roku do odbiorców zaopatrujących się w drewno na rynku regionalnym. Spółka argumentowała, że została przez to zmuszona do zakupu drewna na warunkach mniej korzystnych – na tzw. rynku lokalnym (czyli u nadleśniczych). Za taki stan rzeczy wini „Kryteria uczestnictwa w rynku regionalnym” opracowane przez RDlp, na podstawie których Lasy Państwowe sprzedawały drewno odbiorcom. Zgodnie z tymi kryteriami, przedsiębiorcy otrzymywali punkty, których liczba zależała m.in. od liczby lat współpracy, wartości zakupów, stanu zatrudnienia, inwestycji, posiadania certyfikatów (np. ISO), a nawet... poparcia lokalnego samorządu. Kto nazbierał więcej punktów – ten miał większe szanse na zakup drewna.
(...)
W trakcie postępowania antymonopolowego Lasy Państwowe tłumaczyły, że opracowanie kryteriów sprzedaży drewna było konieczne m.in. ze względu na ciągły deficyt na tym rynku. (...)
Ewa Usowicz

Gazeta Prawna - Prawo Gospodarcze: Nr 9 (1627)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz