DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

W Tybecie bardzo intensywnie wycina się lasy

Stosunki Międzynarodowe

Autor:
Źródło: Stosunki Międzynarodowe
Data: 2006-01-10


Czerwony smok na dachu świata. Pekin jest zadowolony ze swoich ekonomicznych osiągnięć w Tybecie.

PKB wzrósł tam z 40 mln dolarów w 1965 roku do 2,6 mld w 2004 roku Władze chińskie mówią, że okupacja uchroniła „kraj na dachu świata” od feudalizmu. Fakt, wiele się tu zmieniło. Jednak przytoczone wyżej liczby pokazują, kto tak naprawdę skorzystał na 55-letniej okupacji kraju.
W październiku ubiegłego roku zakończono budowę pierwszej linii kolejowej łączącej Lhasę z północno-zachodnią prowincją Chin – Qinghai. Oficjalnie mówi się, że jej celem jest rozwijanie gospodarki Tybetu. W rzeczywistości jednak inwestycja ta ma przyczynić się do zwiększonej sinizacji „kraju wiecznych śniegów”. Wyższość interesów chińskich nad tybetańskimi ilustruje struktura zatrudnienia przy budowie kolei. Większość robotników to Chińczycy. Argumentuje się przy tym, że tybetańscy pracownicy są niewykwalifikowani. Zresztą nie od dzisiaj rdzenni mieszkańcy mają mniejsze szanse na zdobycie pracy niż chińscy imigranci.
(...)

Bogactwa naturalne
Na terenie Tybetu znajdują się złoża wielu bogactw naturalnych. Trzynaście z nich zajmuje znaczącą rolę w wydobyciu bogactw mineralnych przez Chiny. Są to między innymi miedź, siarka i chrom. Dziewięćdziesiąt procent zasobów chromu, jakimi dysponuje Pekin pochodzi właśnie z Tybetu. Przemysł wydobywczy to ogromny zastrzyk finansowy dla Chin. W latach 2000-2005 potencjalna wartość wpływów z wydobycia wyniosła więcej niż 22,3 mld dolarów. Przykładowo, co roku do chińskich rafinerii oraz zakładów petrochemicznych w Tybecie eksportuje się dwa miliony ton oleju z zagłębia Tsaidam. Zagłębie to bogate jest także w złoża gazu.
(...)
To nie koniec przykładów inwestycji w Tybecie. Na tybetańskich rzekach buduje się tamy i hydroelektrownie. Do tej pory zrealizowano około miliona różnego rodzaju projektów. Zdobytą w ten sposób hydroenergię przekształca się w energię elektryczną. Następnie przesyła się ją do Chin. Szczególnie dużych dostaw energii wymagają tereny przemysłowe i miasta we wschodnich prowincjach. Produkcja krajowa nie jest w stanie pokryć tych potrzeb, więc korzystanie z odnawialnych źródeł energii Tybetu jest niezbędne. Ostatnio Chiny planują zbudować nową hydroelektrownię. Tym bardziej, że od trzech lat cierpią na poważne niedobory energii elektrycznej.


W Tybecie bardzo intensywnie wycina się lasy. Od 1950 roku powierzchnia ich zmniejszyła się niemal o połowę. Pozyskane drewno eksportowane jest do Chin i wykorzystywane między innymi do budowy mostów, domów czy statków. Wyrąb lasów wiąże się także z rozbudową sieci dróg w Tybecie.(...)

  
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz