DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Najstarsze drzwi w Gdańsku

Autor:
Źródło:
Data: 2006-01-04


Już wiadomo, że najstarsze drzwi w Gdańsku to gotyckie, XIV-wieczne wrota w Ratuszu Głównego Miasta. Chronią dawny skarbiec - Wielki Krzysztof. Tego sensacyjnego odkrycia dokonała konserwator Katarzyna Darecka.

(fot. DB / Grzegorz Mehring)
XIV-wieczne wrota w Ratuszu Głównego Miasta

Cztery wąskie ceglane schodki prowadzą do wieży - najstarszej części ratusza. Za czerwonymi gotyckimi drzwiami znajdował się skarbiec - Wielki Krzysztof. Pomieszczenie było świetnie strzeżone, a ratuszowa wieża miała grube mury. Gotyckie drzwi (z XVI wieku) zachowały się jedynie w kościołach: Mariackim, świętej Katarzyny, świętego Mikołaja i Świętej Trójcy - opowiada Katarzyna Darecka, konserwator zabytkoznawca. Zostały zrobione z drewna dębowego. Były barwne, w kolorze czerwonym i zielonym (w odcieniach oliwkowym lub malachitowym). Młodsze ratuszowe drzwi, choć także dębowe i barwne, różniły się od kościelnych konstrukcją. Z jednej strony mamy deski o układzie pionowym, z drugiej strony o układzie poziomym - pokazuje Katarzyna Darecka.

Te dwie warstwy zbito z dwóch stron żelaznymi gwoździami, o łebkach w kształcie spłaszczonych stożków. Całość zdobi piękny gotycki zamek. Z typowym motywem dwulistnej gałązki obejmującej otwór na klucz. Czas starł purpurową czerwień. Drzwi są obecnie czarne, a jednak w porach drewna zachowała się zieleń. Oglądając deski pod lupą znalazłam zieloną farbę - opowiada zabytkoznawca. Pobrane próbki wysłano do laboratorium. I tu kolejne zaskoczenie. Okazało się, że deski pierwotnie były pomalowane na czerwono. Zieleń to kolejna warstwa.
Skarbiec - archiwum
Wielki Krzysztof nie jest dostępny dla zwiedzających. Ponieważ zachowało się w nim wiele rzeczy oryginalnych, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zamierza udostępnić je turystom. Nie wiadomo jeszcze, czy zostanie odtworzona oryginalna kolorystyka drzwi. Zdecydujemy po usunięciu kolejnych warstw przemalowań i brudu - mówi Katarzyna Darecka. Przypomina, też, że w Muzeum Narodowym w krużgankach zamontowane są XVI-wieczne gotyckie drzwi rodem z gdańskiej kamienicy.

Grażyna Antoniewicz / Dziennik Bałtycki


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz