DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 
Drewno modyfikowane termicznie

Thermowood w Polsce

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2005-12-13


W 2003r. koncern Finnforest zaprezentował na targach Budma w Poznaniu nowy produkt – Finnforest ThermoWood®. Rok później nowy produkt został wprowadzony do sprzedaży w Polsce. Czy dwa lata wystarczyły aby drewno modyfikowane termicznie zaistniało na krajowym rynku?

Thermowood na elewacji<br>fot.Hill Wood ProductsThermowood na elewacji<br>fot.Hill Wood Products

Drewno modyfikowane termicznie produkowane wg fińskiej technologii, w której używana jest wyłącznie wysoka temperatura (bez dodatków środków chemicznych), powstaje obecnie w kilkunastu europejskich zakładach. Największe możliwości produkcyjne posiadają skandynawskie koncerny Finnforest i StoraEnso. Produkcją zajmują się też przedsiębiorstwa w Niemczech, Austrii i … Polsce.

Lepsze cechy
Oferta na rynku krajowym obejmuje modyfikowane drewno takich gatunków jak sosna, świerk, dąb, jesion, akacja. Skąd taki dobór? Modyfikacja termiczna drewna wpływa na różnorodne własności drewna. Technologia ta powstała m.in. w celu poprawienia własności drewna gatunków miękkich – okazuje się, że sprawdza się także w przypadku gatunków cenniejszych.

Najbardziej widocznym efektem zastosowania tej technologii jest zmiana koloru drewna. Nabiera ono ciemniejszej, ciepłej barwy, jaką dotychczas oferowały tylko gatunki egzotyczne. Co ważne zmiana barwy ma miejsce na całym przekroju drewna umożliwiając produkcję elementów profilowanych.

W przypadku dębu, odpowiednie sterowanie procesem daje możliwość uzyskania drewna łudząco podobnego do czarnego dębu. Ten poszukiwany przez parkieciarzy surowiec w stanie naturalnym występuje rzadko, jest drogi i trudny w obróbce. Wykorzystanie thermowoodu pozwala większość tych przeszkód usunąć.

Drugą istotną cechą drewna poddanego działaniu wysokiej temperatury jest zmiana jego właściwości fizycznych – drewno staje się odporniejsze na wpływ wilgoci - wzrasta stabilność wymiarów oraz podwaja się odporność na wpływ warunków atmosferycznych. Te cechy stają się istotne przy zastosowaniu elementów drewnianych w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność (np. łazienki) lub drewno jest wystawione na działanie sił natury – deszczu, słońca i mrozu oraz grzybów (elewacje budynków, tarasy, meble ogrodowe). Rośnie również twardość drewna, ważna zwłaszcza przy zastosowaniach thermowoodu na podłogi.

Jednak nagrzewanie powoduje również niekorzystne zmiany w strukturze drewna. Drewno staje się kruche, co oznacza konieczność stosowania specjalnych technik montażu elementów (np. wstępne nawiercanie) oraz wykluczenie takiego drewna z zastosowań konstrukcyjnych.

Rynek zna, nie używa
Kilkuletnia akcja informacyjna jaką Finnforest prowadzi w Polsce dla grupy swoich produktów poskutkowała niezłą znajomością drewna modyfikowanego termicznie zarówno wśród przedstawicieli branży drzewnej, jak i architektów. Produkty bazujące na thermowoodzie wprowadziło do swojej oferty kilkanaście firm zajmujących się m.in. budowaniem tarasów czy zabudową pokoi kąpielowych czy saun.

Niestety obecność w ofercie katalogowej nie zawsze przekłada się na rzeczywistą wykorzystanie thermowoodu. Wysoka cena zakupu tego surowca oraz nie zawsze sprawdzone, a chętnie rozpowszechniane przez wykonawców informacje o trudnościach w obróbce materiału, często zniechęcają zainteresowanych zakupem.

Wielkość sprzedaży
Brakuje danych na temat wielkości sprzedaży drewna modyfikowanego termicznie w Polsce. Z przeprowadzonych przez nas rozmów z firmami oferującymi i wykorzystującymi w swojej produkcji thermowood, łączną wielkość sprzedaży w 2005r. możemy oszacować na nie więcej niż 1000m3.

Thermowood oferowany przez zagranicznych dostawców konkuruje ze znajdującymi się na jednej półce cenowej z droższymi gatunkami drewna egzotycznego. Drewno modyfikowane nie jest ogólnie dostępne w składach handlowych – jego dostawa z reguły odbywa się na zamówienie, podczas gdy tarcica egzotyczna, w dość szerokim wyborze, znajduje się bezpośrednio u sprzedawcy, praktycznie w każdym dużym mieście.

Thermo-Drewno - produkt z Polski
Jednym z niewielu zakładów w Europie zajmujących się produkcją drewna modyfikowanego termicznie za pomocą technologii fińskiej jest „Tartak Stefan” z Włoszakowic. Zakład posiada zdolności produkcyjne rzędu 1000 m3 Thermo-Drewna® rocznie. Zmodyfikowane drewno dębu, jesionu i akacji przeznaczane jest do produkcji parkietu. Część możliwości produkcyjnych wykorzystywana jest na działalność usługową. Thermo-drewno trafia jako półfabrykat do producentów podłóg i mebli.

Co dalej
Nacisk środowisk proekologicznych dotyczący ograniczenia wyrębu lasów tropikalnych skutkuje postępującym wzrostem cen tego surowca. Wzrost zdolności produkcyjnych thermowoodu, jaki zauważyć można w Europie, zaowocuje zapewne spadkiem jego cen i większą dostępnością. Drewno modyfikowane termicznie ma szansę zdobyć znacznie większy udział w rynku niż obecnie.

Thermowood w Polsce (Zdjęcia: 5)

Thermowood na elewacji<br>fot.Hill Wood ProductsThermowood - obudowa wanny<br>spa fot. USSPAThermowood - taras<br>fot. Andrew's TimberThermowood - obudowa basenu<br>fot. Thermoholz DeutschlandThermo-Drewno - parkiet jesion

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Termo drewno

Super produkt na rynku!!! Co prawda mało wiadomy w Polsce no i drogi! Ale opłacalny.Właśnie moja firma (***) zajmuje się handlem takim drewnem.Polecam ten produkt! Wydacie Państwo raz,ale oszczędzicie wiele.
Pozdrawiam.
Wiadomość edytowana prze Administratora

Yurek [4]Odpowiedz na ten komentarz2009-09-14 12:53:27

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz