/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Termodrewno wciąż na fali

ITWA

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: ITWA
Data: 2009-06-21


Międzynarodowe stowarzyszenie producentów drewna modyfikowanego termicznie - ITWA - podało szacunki dotyczące światowego rynku tego produktu. W 2008r. łącznie sprzedane zostało prawie 80 tys. m3 termodrewna, czyli o 9,5% więcej niż rok wcześniej.

Fot. ITWA

Pomimo niezłego wzrostu, na tle danych z poprzednich lat oznacza to wyhamowanie rynku, zwłaszcza, że wzrost samej produkcji wyniósł w minionym roku tylko 0,5%.

Termodrewno (lub thermodrewno, thermowood, thermoholz) to produkt opracowany w Europie i tu powstaje ok. 87% jego światowej produkcji. Ponad 90% drewna poddawanego modyfikacji termicznej to sosna i świerk. W ostatnich latach, wraz z rozwojem skali produkcji, do 1% spadł udział brzozy, która jeszcze 5 lat stanowiła ok. 10% drewna przerabianego za pomocą wysokiej temperatury.

Prawie 75% uzyskiwanego w procesie modyfikacji drewna stanowi tzw. klasa Thermo-D, kolejne 24% klasa Thermo-S. Klasy termodrewna powiązane są z temperaturą jakiej poddawane jest drewno podczas procesu technologicznego. Klasa Thermo-D oznacza, że drewno zostało poddane działaniu wyższej temperatury (212°C - drewno iglaste i 200°C drewno liściaste). Drewno tej klasy jest ciemniejsze i bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych, zwłaszcza wilgoci i niestety jest również bardziej kruche niż drewno klasy Thermo-S.  Klasa Thermo-S uzyskiwana jest przy zastosowaniu temperatury 190°C w przypadku drewna iglastego i 185°C dla drewna liściastego.

Drewno modyfikowane innym poziomem temperatur to tylko 2% całego rynku.

Również w Polsce drewno tego typu cieszy się coraz większym powodzeniem. Kolejne firmy uruchamiają instalacje do termicznej modyfikacji drewna. W kraju rozpoczęto również produkcję urządzeń do stosowania tej technologii.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Termodrewno na tarasach JAGRAM

Termodrewno swietnie sprawdza sie jako material do budowy tarasow - nasza firma JAGRAM SA zbudowala prototypowy taras z termo z uzyciem elementow gietoklejonych (lukow klejonych). Wrazenia estetyczne sa doskonale a termodrewno z pewnoscia bedzie silna konkurencja dla egzotykow !

Roman Morawski [1]Odpowiedz na ten komentarz2009-08-13 11:11:00

Zgłoś nadużycie

kontakt [1]

czy moge prosic o kontakt w sprawie thermowood marek@nelf.pl dziekuje pozdrawiam

narek [1]Odpowiedz na ten komentarz2009-10-20 18:02:30

Zgłoś nadużycie

tarasy z termodrewna i nie tylko

Panie Marku, posiadając dotychczasowe bardzo duże doswiadczenie w produkcji drewna ogrodowego, mogę zdecydowanie zarekomendować zastosowanie deski tarasowej w modyfikacji termicznej jako bardzo dobry materiał do budowy tarasu. Tak jak było wspominane w artykule drewno poddane modyfikacji termicznej uzyskuje bardzo dużą odporność na korozję biologiczną i znaczną stabilnośc wymiarową. Dzięki czemu jest to bardzo dobra alternatywa dla egzotycznych gatunków drewna, które ostatnimi czasy są mocno promowane. Mając na uwadze dbałość o środowisko i ochronę lasów dziewiczych powinniśmy jeszcze bardziej popularyzować zastosowanie drewna modyfikowanego termicznie z rodzimych lasów.

Roman Morawski 5050055472 [1]Odpowiedz na ten komentarz2009-10-22 16:00:43

Zgłoś nadużycie

TERMODREW

Witam serdecznie.
Zajmuje się handlem drewnem termo modyfikowanym,i powiem że dość trudno promować ten produkt na polskim rynku,ponieważ jest on mało wiadomy. W chwili obecny ludzie wolom kopić PODRÓBĘ ale po mniejszych kosztach.
A to co mówi Pan Morawski, to prawda: produkt jest sama rewelacja, jak ze strony technicznej, tak i wizualnie.
Pozdrawiam.

Nahorskyy [1]Odpowiedz na ten komentarz2009-11-12 12:13:57

Zgłoś nadużycie

Termo tak ale [1]

Jak każde drewno obróbka termiczna drewna wymaga wiedzy i technologii.Drewno obrabiane termicznie stosuje się na zachodzie od kilkunastu lat.Po początkowych problemach z procesem głównie suszenia występowały problemy w eksploatacji które występować nie powinny,pęknięcia,skręcenia i zmiana objętości.Drewno obrabiane termicznie musi mieć certyfikat który gwarantuje odpowiednia jakość obróbki,głównym problemem jest suszenie do wilgotności 0% oraz nawilżanie po termoobróbce do 8% bez tej technologii termo drewno to tylko to co się pojawia i w wielu innych gatunkach na naszym rynku niestety.Ale jeżeli sa spełnione warunki jest to na pewno jeden z najlepszych sposobów konserwacji drewna jaki obecnie istnieje.

Adam [100]Odpowiedz na ten komentarz2009-11-26 14:42:26

Zgłoś nadużycie

TERMODREW

Witam.
Proszę Pana, rozumiem że Pan jest użytkownikiem tego portalu. Wejdzie Pan w kategorie SAUNY i tam zobaczę Pan moje ogłoszenie.
A jeżeli Pana interesuje ten produkt i ten temat, proszę napisać do mnie na meila, chętnie wyśle Panu opis.
Pozdrawim

Yurek [4]Odpowiedz na ten komentarz2009-11-26 15:19:20

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz