DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Niebezpieczny wzrost zużycia ropy

Autor:
Źródło:
Data: 2005-11-10


Raport Międzynarodowej Agencji Energii ostrzega przed wzrostem zużycia ropy "Frankfurter Allgemeine Zeitung"

" Międzynarodowa Agencja Energii ostrzega przed wzrostem zużycia ropy". Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) w swoim ostatnim raporcie, ostrzega przed eksplozją popytu na ropę naftową i nawołuje rządy na całym świecie do większych oszczędności w zużywaniu energii.
Wg jej szacunków, do 2030 r. o ponad połowę wzrośnie globalne zużycie energii, a co za tym idzie emisja gazów szkodliwych dla klimatu. Zapowiadane powiększenie się popytu na surowce energetyczne wywoła lawinowy wzrost cen ropy naftowej, gdyż ta jest najpopularniejszym obecnie nośnikiem energii. Nawet jeśli państwa świata dotrzymają zawartych porozumień w sprawie redukcji zużycia energii i emisji zanieczyszczeń, a nawet zobowiążą się dalszymi i tak popyt na energię wzrośnie do roku 2030 o około 37%. Dla jego zaspokojenia, państwa - producenci ropy z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej będą musiały podwoić nakłady na wydobycie tego surowca. Jest jednak wątpliwą kwestią, czy im się to powiedzie. Ww. kraje, czyli m.in. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Libia i Algieria, znajdują się w posiadaniu 60% światowych rezerw ropy naftowej i 45% gazu ziemnego. Ich udział w globalnym wydobyciu ropy wyniósł jednak w ubiegłym roku zaledwie 35% w przypadku ropy i 15% w przypadku gazu.
Mając na uwadze powyższe fakty, IEA apeluje o większą dywersyfikację źródeł energii, wskazuje przy tym, iż całkowite wycofanie się z energii atomowej byłoby błędem. Dzięki niej można np. uchronić Niemcy od rosnącego uzależnienia od dostaw ropy naftowej. Agencja ostrzega również, iż Chiny już w najbliższych latach staną się największym na świecie producentem emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz