DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

GUS: Gospodarka leniwie w górę

Autor:
Źródło:
Data: 2005-11-04


Gospodarka nabiera rozpędu. Poprawa jest jednak dużo wolniejsza, niż to się niedawno wydawało ekonomistom. Na dynamiczny wzrost inwestycji musimy jeszcze poczekać.

Mamy spokojny, zrównoważony wzrost gospodarczy - uważa prezes GUS Tadeusz Toczyński. Ekonomiści szacują go na 3,3-3,5 proc. To już wyraźnie więcej niż średnio 2,4 proc. w pierwszym półroczu. W końcu przestajemy porównywać się do sztucznie zawyżonych wyników z pierwszej połowy 2004 r. (wtedy wejście Polski do Unii jednorazowo napędziło sprzedaż m.in. samochodów i materiałów budowlanych), dlatego poprawa jest tak widoczna.
Niewiele jednak zmienia się, jeśli chodzi o przyczyny tego wzrostu. Nadal jest to eksport, który mimo bardzo mocnego złotego rośnie w tempie 20-proc. (licząc w euro, bo przychody eksporterów w złotych są wyższe tylko o 4,4 proc.).
Na szczęście popyt krajowy też w końcu staje na nogi. W pierwszym półroczu zwiększył się o symboliczne 0,4 proc. Między lipcem a wrześniem wzrost ten - jak szacują eksperci Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową - wyniósł 2,1 proc. Napędzają go zarówno wydatki konsumentów, jak i inwestycje firm (...)

Inwestuje się powoli
Wszystko to bardzo krzepiące sygnały. Ale wszyscy oczekują innych optymistycznych informacji - o boomie w inwestycjach. Jeszcze kilka miesięcy temu byliśmy pewni, że w tym roku będą one rosły w tempie dwucyfrowym, jednak dane za I kwartał były zimnym prysznicem - wzrost wyniósł symboliczne 1 proc. Pojawiły się nawet głosy, że GUS popełnia błędy i zaniża wzrost inwestycji. Potem nie było jednak dużo lepiej - 3,8 proc. w II kwartale.
(...)
Rzeczywiście, wyniki budownictwa zachęcają do optymizmu, zwłaszcza gdy spojrzeć na firmy zajmujące się przygotowywaniem terenów pod budowę. Ich sprzedaż zwiększyła się w ciągu dziewięciu miesięcy o 81,4 proc., a w samym wrześniu podwoiła się! Teraz w drugiej kolejności zaczyna się nieco mniej dynamiczna poprawa w firmach zajmujących się wznoszeniem budynków i inżynierią. Następne w kolejce już stoją przedsiębiorstwa zajmujące się instalacjami - dopiero wychodzą z zapaści.
Monika Kurtek z Banku BPH uważa, że wzrostowi wydatków inwestycyjnych sprzyjały dodatkowo zwiększone wypłaty środków z programów unijnych i niewielki przełom, jeśli chodzi o kredyty dla firm.
Ekonomiści na razie ostudzili swoje oczekiwania co do wzrostu inwestycji. Ich zdaniem przyspieszył on w III kwartale jedynie do 5-5,3 proc.

Czekamy na końcówkę roku
Wygląda na to, że proces ożywienia gospodarczego będzie znacznie dłuższy i "spokojniejszy", niż to się wydawało jeszcze niedawno. Liczyliśmy na 5-6 proc. wzrostu gospodarczego i 12-proc. wzrost inwestycji. Dziś ekonomiści szacują, że od bieżącego kwartału będzie to odpowiednio 4,5 proc. i 8 proc.
(...)
Teraz przynajmniej część z nich powinna odblokować się. Wzrostowi wydatków osób prywatnych sprzyjać ma poprawa płac i sytuacji na rynku pracy. - Oprócz tego w listopadzie i grudniu będziemy mieć dodatkowy popyt na materiały budowlane, gdyż kończy się termin ulgi remontowej - wyjaśnia Tarnawa. A przyszły rok przyniesie dodatkowo waloryzację rent i emerytur.
Patrycja Maciejewicz

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz