20 lat Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych

2141 Views
0 Comments
All articles

20 lat Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych

Author: Jerzy Drabarczyk Source: Lasy Państwowe 3 min czytania
Skupiające blisko dwieście zakładów świadczących usługi na rzecz lasów i leśnictwa Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego z siedzibą w Gołuchowie świętuje w tym roku dwudziestolecie swego istnienia.
Partnerzy Stowarzyszenia uhonorowani pamiątkowymi medalami 20-lecia SPL
Partnerzy Stowarzyszenia uhonorowani pamiątkowymi medalami 20-lecia SPLfot. Jerzy Drabarczyk
Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 25 maja w Ustroniu. Uczestniczyli w nim m.in. Stanisława Gorczyca, senator RP, Janusz Zaleski, wiceminister środowiska, główny konserwator przyrody, Jan Szramka, zastępca dyrektora generalnego LP ds. gospodarki leśnej, dyrektorzy regionalni LP: Leszek Banach (Zielona Góra), Piotr Grygier (Poznań) i Kazimierz Szabla (Katowice), reprezentanci nadleśnictw, ośrodków naukowych, OKL w Gołuchowie i OTL Jarocin było okazją do wspomnień, jak również zaprezentowania spraw bieżących Stowarzyszenia.

W polskim leśnictwie prywatyzacja usług rozpoczęła się na początku lat 90. ub. wieku. Prace w lasach zaczęły przejmować firmy tworzone przez byłych pracowników nadleśnictw (szacuje się, że do dziś z LP odeszło ponad 50 tys. osób, z których większość znalazła zatrudnienie w leśnych firmach). Pierwszą jednostką LP, która wprowadziła zewnętrzne zlecenia na prace leśne było Nadleśnictwo Dobrocin (RDLP Olsztyn). W ślad za nim prywatyzowano prace w nadleśnictwach: Olsztynek (RDLP Olsztyn), Rudziniec i Rudy Raciborskie (RDLP Katowice); a w dalszej kolejności - w Taczanowie (RDLP Poznań), Poddębicach (RDLP Łódź), Krośnie i Babimoście (RDLP Zielona Góra). Wówczas to, wykorzystując doświadczenia pionierskich jednostek LP, opracowano dla całego kraju pierwsze wytyczne dotyczące prywatyzacji usług, mające służyć partnerskiej współpracy i rozwojowi rynku usługowego w Lasach Państwowych. Był to też bodziec do powstania w 1992 r. komitetu założycielskiego Stowarzyszenia, które tworzyli prywatni przedsiębiorcy: patron SPL - nieżyjący już Mieczysław Wierzbicki, Henryka Szczepanowska, Jan Kubiak - obecny prezes SPL, Robert Kaźmierczak i Roman Pośpiech. Obecnie działalność Stowarzyszenia skupiona jest w 17. oddziałach i kołach rozlokowanych na terenie całego kraju.

- Dziś, patrząc z perspektywy 20 lat, z całą pewnością można powiedzieć, że prywatyzacja usług leśnych, mimo wielu trudności, była bardzo dobrym posunięciem - mówił senator Stanisław Gorczyca. Z kolei minister Janusz Zaleski podkreślał, że jednym z głównych źródeł oczywistego sukcesu Lasów Państwowych podczas transformacji, w zupełnie nowych uwarunkowaniach, są właśnie przedsiębiorcy leśni. - Dziś można dodać: ile dobrej koniunktury w Lasach, tyle dobrej koniunktury u przedsiębiorców leśnych - mówił. Natomiast Jan Szramka, składając życzenie w imieniu dyrektora generalnego LP Adama Wasiaka, zaznaczył m.in., że Lasy będą nadal stymulowały rozwój przedsiębiorców. - Tym bardziej, że będziecie Państwo mogli np. rozszerzać swoją działalność o budowę czy konserwację dróg leśnych; jest tu dużo możliwości pracy - wyjaśnił.

***

Podczas uroczystości jubileuszowych wręczano medale „Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej” oraz „Medale 20-lecia SPL im. Mieczysława Wierzbickiego”. 11 osób uhonorowano Kordelasami Leśnika Polskiego.

Was this article interesting?

Thank you for your feedback!

Stay up to date

Receive the most important news from the wood industry directly in your inbox.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Only signed-in users can post comments. Log in

Report a bug