DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Biznes rodzinny - Matex

Rzeczpospolita

Autor: M.C.
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2004-10-13


Matex z Nekli to typowo rodzinna polska firma. Spółka, produkująca meble tapicerowane, została założona w 1993 roku. Wtedy w Mateksie pracowało siedem osób. Matex systematycznie się jednak rozwija. W tym roku zatrudnia już 450 pracowników.

Większą część produkcji Matex (Wielkopolska) eksportuje. - Na zagraniczne rynki wysyłamy ponad 99 proc. naszych wyrobów - mówi Urszula Mąka, wiceprezes ds. finansowych.

Dzięki nastawieniu na eksport Matex uniezależnił się od sporych w ostatnich latach wahań koniunktury dotykających krajowych odbiorców mebli. W ubiegłym roku producenci mebli skorzystali z wysokiego kursu euro wobec złotego. Dzięki temu zyskowność eksportu podskoczyła o kilkanaście procent. Matex rozwija się dynamicznie. W 1998 roku firma miała 13,2 mln zł przychodów i 0,2 mln zł straty, w 2000 roku było to już - odpowiednio - 26,2 mln zł i 0,6 mln zł zysku. W ubiegłym roku sprzedaż Mateksu sięgnęła 47,6 mln zł, zysk netto wyniósł 7,2 mln zł.

Matex wysyła do krajów Europy Zachodniej meble tapicerowane przeznaczone dla średniozamożnych klientów. - Sprzedajemy je w sieciach handlowych i dużych domach towarowych. Nasze przychody rosną dynamicznie, bo wchodzimy na nowe rynki: Danii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Austrii. Przed naszymi wyrobami otworzyły się niemieckie sieci handlowe. Sporo zawdzięczamy współpracy z nowo otwartą siecią Walther Meble - wyjaśnia wiceprezes Urszula Mąka.

Firma planuje rozwój produkcji. W przyszłym roku ma wybudować nową halę.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz