DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polskim lasom nie grożą wielkie pożary

Lasy Państwowe

Autor:
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2005-08-11


Po deszczowym początku sierpnia wszystkie nadleśnictwa w Polsce odwołały zakazy wstępu do lasu. Zagrożenie pożarowe zmniejszyło się z dużego do średniego i niskiego.<

Do końca czerwca w całej Polsce wybuchło 5248 pożarów (2605 w lasach państwowych, 2643 w lasach niepaństwowych). Najwięcej w województwach: Mazowieckim (1562), Śląskim (620), Lubuskim (609), Łódzkim (600) i Świętokrzyskim (538).

Przeciętny obszar pożaru w lasach państwowych to około 0,3 ha. Łącznie w okresie styczeń-czerwiec spłonęło lasach państwowych 826 ha (ogólna powierzchnia lasów w Polsce to około 9 mln ha).
Zdaniem Tomasza Wójcika, zastępcy dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Polsce nie grożą raczej pożary wielkoobszarowe, z jakimi zmagają się właśnie kraje z południa Europy.
„Nasz klimat jest wilgotniejszy i susze zdarzają się w Polsce znacznie rzadziej niż w Hiszpanii lub Portugalii. A po deszczowym początku sierpnia zagrożenie pożarowe w polskich lasach jest niewielkie” – mówi Wójcik. „Poza tym zarządzane przez nas lasy są odpowiednio zabezpieczone przed pożarami. Bardzo dbamy o utrzymanie pasów i dróg pożarowych w dobrym stanie, inwestujemy w sieć monitoringu telewizyjnego, a nawet płacimy za patrole lotnicze. Dzięki temu pożary wykrywamy coraz szybciej i coraz skuteczniej chronimy las przed tego typu zagrożeniem”.

Główną przyczyną pożarów lasu pozostają umyślne podpalenia - około 50 proc. pożarów powstaje z tego powodu. Nieostrożność dorosłych jest przyczyną ok. 20 proc. pożarów, zaś w 7 proc. przypadków ogień przenosi się na las z tzw. gruntów nieleśnych.

W 2004 r. w Lasach Państwowych 3445 pożarach spłonęło łącznie 998 ha lasu o wartości 3,5 mln złotych (strat ekologicznych nie sposób oszacować). Dwa lata temu zanotowano 8194 pożarów, które objęły 4180 ha. Straty sięgnęły wówczas 15,7 mln zł.

Dodatkowe informacje:
Lasy zajmują około 9 mln ha, czyli 28,7 proc. powierzchni Polski. Większość polskich lasów to lasy iglaste (sosna z modrzewiem zajmują 67,6 proc. powierzchni). 78,4 proc. wszystkich obszarów leśnych pozostaje w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”. Pozostałe lasy należą m.in. do osób prywatnych, parków narodowych i gmin.

Aktualna mapa zagrożenia pożarowego:   zobacz


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz