/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drewno jak złoto - Leśnicy nie zwiększą wyrębu

Głos Wielkopolski

Autor: mf
Źródło: Głos Wielkopolski
Data: 2004-08-18


W latach 90. drewno sprzedawało się bardzo dobrze. Potem, przez trzy lata z rzędu, nastąpił spadek koniunktury związany ze słabą kondycją zakładów przemysłu drzewnego. Od 2003 roku mamy znowu hossę.

Drewno jest tak poszukiwanym surowcem, że obecnie popyt przewyższa podaż. Drzewiarze naciskają, aby Lasy Państwowe zwiększały cięcia. Te jednak na to się nie godzą i zgodzić nie mogą. Nadleśnictwa bowiem obowiązują operaty, zatwierdzane przez ministra środowiska, które określają plany wyrębu na 10 lat. Nie przekraczają one 60 procent rocznego przyrostu masy drewna. Wyjątek stanowią klęski żywiołowe (np. pożary, huragany), po których można pozyskiwać więcej drewna niż określa to tzw. etat, ale w latach następnych wyręby trzeba zmniejszyć.

Najlepsze drewno (tzw. wielkowymiarowe) sprzedawane jest na licytacjach. Bogate firmy nie mają więc problemu z jego nabyciem. Pozostałe sprzedawane jest jako „opał” biednym mieszkańcom wiosek. Może się jednak zdarzyć, że i ci będą mieli problemy z zakupem, ze względu na właścicieli domków rekreacyjnych z kominkami, którzy kupują coraz więcej opałówki.

– Leśnicy muszą pogodzić produkcyjne funkcje lasów z pozaprodukcyjnymi – mówi Tomasz Markiewicz, rzecznik RDLP Poznań.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz