DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zrąb na życzenie

Gazeta Pomorska

Autor: Lucyna Talaśka-Klich
Źródło: Gazeta Pomorska
Data: 2002-02-26


Dopóki popyt na drewno przewyższał podaż, wyrąb trwał głównie od jesieni do wiosny. Dziś drzewa ścina się wtedy, gdy znajdzie się klient.

Jeszcze kilka lat temu wyrąb drzew można było zaplanować. Wycinano je przede wszystkim od jesieni do wiosny. - Gdy drzewa puściły soki, a ptaki uwiły gniazda, my mogliśmy zająć się już tylko sprzedażą - wspominają leśnicy. - Te czasy minęły.

Na meble do Hiszpanii
- Dziś pozyskujemy drewno tylko pod zamówienia - mówi Włodzimierz Robert, nadleśniczy z Dąbrowy (gm. Jeżewo). - Robimy to przez cały rok. Podobnie jest w Woziwodzie: - Staramy się robić wyrąb zimą, ale ostatnio tniemy głównie pod zamówienia - informuje Piotr Kasprzyk, z-ca nadleśniczego.
- Sprzedajemy bardzo mało drewna - usłyszeliśmy w leśnictwie w Strzyżawie (Nadleśnictwo Toruń). - Kiedyś dużo odbierały go od nas zakłady przemysłowe takie jak tartaki, dziś kupców brak.

Największym zainteresowaniem - w przypadku drewna użytkowego - cieszy się tańsze drewno średniowymiarowe. Spora jego część zostaje przerobiona na palety i meble ogrodowe (sprzedawane głównie do Niemiec i Hiszpanii). Na drewno grubsze, wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie, popyt jest coraz mniejszy.
Leśnicy oceniają, że sprzedaż drewna średniowymiarowego spadła w minionym roku, w porównaniu z trzema poprzednimi latami, o około 10 proc., a wielkowymiarowego nawet o kilkadziesiąt procent.

Opału pod dostatkiem
Choć drewno użytkowe sprzedaje się znacznie gorzej, popyt na opałowe jest coraz większy. - Drewno w porównaniu z węglem jest o wiele tańsze, więc chętnych jest dużo - mówi Kazimierz Stosik, nadleśniczy z Szubina. - Jesteśmy w stanie zapewnić klientom każdą jego ilość.
Nadleśnictwa sprzedają nawet gałęzie (średnio od 5 do 7 zł za m sześc.), jednak handel opałem wielkich zysków im nie przynosi. Dla przykładu - w nadleśnictwie Lutówko sprzedaż drewna opałowego stanowi zaledwie 4 proc. sprzedaży, w nadleśnictwie Szubin - 5 proc.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz