DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Swarzędz: Spółce wciąż brakuje pieniędzy

Rzeczpospolita

Autor: Marcin Czekański
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2005-07-20


Swarzędz dopiero co skończył emisję akcji, a planuje już dwie kolejne, które mają odbyć się jeszcze w tym roku. Zwiększa liczbę akcji firmy o ponad 100 mln sztuk.

W przyszły piątek akcjonariusze Swarzędza mają dać zgodę na plan przygotowany na zlecenie spółki przez Internetowy Dom Maklerski. Skomplikowana operacja zakłada obniżenie kapitału i dwie gigantyczne emisje akcji połączone z konwersją wierzytelności na walory spółki. Wygląda na to, że z przeforsowaniem planu nie będzie problemów. Wczoraj na liście akcjonariuszy na walne była tylko popierająca plan firma Merpol oraz żona prezesa Juliana Nuckowskiego. Dzisiaj zamknięcie listy.

Swarzędz ma w pierwszym etapie obniżyć pięciokrotnie (z ponad 32 mln zł) kapitał zakładowy. Dzięki temu wartość nominalna akcji będzie wynosiła 50 groszy za sztukę. Wtedy spółka wyemituje 54 mln akcji za gotówkę. Ile będą kosztowały? - Blisko ceny nominalnej - wyjaśnia prezes Julian Nuckowski.

Dlaczego tak tanio, skoro wczoraj akcje kosztowały 1,3 zł? Bo ta emisja będzie skierowana do akcjonariuszy spółki. Dniem prawa poboru będzie 12 września. Każdastara akcja będzie uprawniała do zakupu 4 nowych.

Emisja ma dać spółce przynajmniej 26 mln zł na kapitał obrotowy. Druga część planu to kolejna emisja, najpewniej w październiku lub listopadzie. Tym razem skierowana do wierzycieli Swarzędza i jego spółki Swarzędz Market. Mają oni ok. 60 mln zł wierzytelności wobec obu firm.

Na początku lipca sąd zgodził się na upadłość SM z możliwością układu. To daje prezesowi Nuckowskiemu bardzo dobrą pozycję do rozmów z wierzycielami. Co prawda, wierzyciele Swarzędz Market byli już w układzie z tą firmą, ale przestała ona płacić raty. Upadłość likwiduje stary układ i związaną z nim 40proc. redukcję długów. - Chcemy,by teraz wierzyciele zgodzili się na 50-procentową redukcję, a za resztę objęli akcje Swarzędza. Nie będą ich mogli sprzedać na giełdzie przez rok - wyjaśnia Julian Nuckowski. Według niego wierzyciele SM się zgodzą, bo pieniądze dostaną już po roku, a nie - jak było w starym układzie - w czterech rocznych ratach.

- Co do wierzycieli samego Swarzędza, jestem dobrej myśli. Trzej z nich mają 24 mln zł wierzytelności z łącznych 30 mln zł. To BRE Bank, Millennium oraz urząd skarbowy. Banki powinny się zgodzić na zamianę odsetek na akcje, oferujemy im też nieruchomości. Urząd zgodził się rozłożyć należność na raty - wyjaśnia Nuckowski.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz