DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

W kolejce do impregnacji

Murator Dom

Autor: Radosław Murat
Źródło: Murator Dom
Data: 2005-07-15


Drewno to wdzięczny materiał budowlany, ale nie zawsze ma odpowiednią trwałość. By w pełni cieszyć się jego walorami, należy je najpierw odpowiednio przygotować - wysuszyć, ostrugać, często też zabezpieczyć środkiem impregnującym

Impregnacja to jeden ze sposobów ochrony drewna. Polega na nasączeniu elementów preparatem, który będzie je chronił przed różnymi szkodliwymi czynnikami.
Impregnuje się przede wszystkim drewno konstrukcyjne, czyli to, z którego są budowane szkielety domów lub więźby dachowe. Trzeba je zabezpieczyć przed ogniem, grzybami i owadami. Chemicznej ochrony wymagają wszelkie elementy drewniane pozostające pod gołym niebem: oblicówki, balustrady, płoty, altanki itp. Impregnacja ma je uchronić przede wszystkim przed owadami, grzybami oraz działaniem promieni UV. Bez impregnacji mogą się zaś obejść drewniane elementy wykończenia wnętrz. Boazerie, deski podłogowe, parapety wystarczy polakierować. Jeśli jednak wolimy dmuchać na zimne, możemy je zaimpregnować.

Impregnacja powierzchniowa (malowanie, wcieranie, natrysk) jest najmniej skuteczną metodą impregnacji, ale najtańszą i łatwą do samodzielnego przeprowadzenia.
Kąpiel impregnacyjna (krótkotrwała, długotrwała, zimno-gorąca) polega na zanurzaniu elementów drewnianych w preparacie impregnacyjnym.
Impregnacja dyfuzyjna jest rzadko stosowaną metodą, w której wykorzystuje się suchy impregnat solny.
Impregnacja ciśnieniowa jest przeprowadzana wyłącznie w specjalistycznych firmach oraz niektórych tartakach.

Rodzaj impregncji Zalety Wady Możliwość impregnacji na budowie Rodzaje środków impregnacyjnych
Malowanie metoda tania i łatwa mało skuteczna, pracochłonna tak wszystkie
Wcieranie metoda tania i łatwa mało skuteczna, pracochłonna tak wszystkie
Natrysk metoda łatwa i szybka mało skuteczna, nieekonomiczna tak solne, rozpuszczalnikowe, dekoracyjne
Kąpiel krótkotrwała metoda łatwa i szybka mało skuteczna, trudne przygotowanie pojemnika na impregnat, kłopoty z pozbyciem się resztek impregnatu tak solne, rozpuszczalnikowe
Kąpiel długotrwała metoda łatwa trudne przygotowanie pojemnika na impregnat, kłopoty z pozbyciem się resztek impregnatu tak solne, rozpuszczalnikowe
Kapiel
zimno-goraca
wysoka skuteczność trudne przygotowanie pojemnika na impregnat i pracochłonny proces impregnacji, kłopoty z pozbyciem się resztek impregnatu tak solne, rozpuszczalnikowe
Impregnacja dyfuzyjna wysoka skuteczność metoda pracochłonna, czasochłonna i nieekonomiczna tak solne
Impregnacja ciśnieniowa wysoka skuteczność polecana tylko do drewna konstrukcyjnego nie solne

Impregnacja i co dalej
Impregnacja powierzchniowa nie zabezpiecza drewna na zawsze. Co dwa, trzy lata trzeba ją powtarzać, o ile będzie to wykonalne (trudno bowiem dostać się do więźby na wykończonym poddaszu użytkowym). To samo dotyczy drewna, które było poddawane kąpieli krótkotrwałej. Elementy impregnowane pozostałymi metodami wymagają jedynie okresowej kontroli. Jeśli podczas niej okaże się, że w którymś miejscu zostało odsłonięte surowe drewno, trzeba taki ubytek zabezpieczyć metodą impregnacji powierzchniowej.

Drewno zaimpregnowane preparatami ropuszczalnikowymi lub dekoracyjnymi można pomalować (farbą, lakierem, lakierobejcą), co dodatkowo zabezpieczy je przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

 

"Murator"

Tekst Radosław Murat
Zdjęcia Mariusz Bykowski, Robert Szarapka

W kolejce do impregnacji (Zdjęcia: 3) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz