DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Nowe przepisy o BHP

Autor:
Źródło:
Data: 2005-07-14


Zwolnienie pracodawców z obowiązku przeprowadzania szkolenia podstawowego pracowników oraz częstsze szkolenia okresowe to tylko niektóre zmiany przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zwolnienie z obowiązku przeprowadzania szkolenia podstawowego wiąże się z zapewnieniem ministra edukacji narodowej, iż od 2005 roku absolwenci szkół będą mieć podstawową wiedzę z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Pozwoli to pracodawcom na ograniczenie kosztów zatrudnienia pracownika.

Wprowadzony został także przepis zobowiązujący pracodawcę do przeprowadzenia pierwszego szkolenia okresowego osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do określonej grupy stanowisk nie później niż w okresie 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tym stanowisku. Natomiast pracodawcy i osoby kierujące pracownikami powinni przejść takie szkolenie w okresie do pół roku od rozpoczęcia pracy. Ustalono przy tym, że szkolenie takie powinno być przeprowadzane nie rzadziej niż raz na 5 lat (dotychczas nie rzadziej niż raz na 6 lat).

By dostosować polskie prawo do dyrektyw wspólnotowych, szczególnie dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy zdrowia pracowników podczas pracy, zobowiązano pracodawcę do poinformowania o zagrożeniach dla bezpieczeństwa i zdrowia, jakie mogą wystąpić na terenie zakładu pracy. Ponadto dodano wyraźny zapis, zobowiązujący dostosowywać programy szkolenia do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia.

BJ Gazeta Prawna


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz