DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Nowe zakładki Google i Gmail po polsku

Autor:
Źródło:
Data: 2005-07-11


Przyzwyczailiśmy się, że strona główna wyszukiwarki jest w języku polskim. Teraz możemy korzystać z polskiej wersji pozostałych usług, w tym wyszukiwarki grafiki i grup dyskusyjnych. W dzień po uruchomieniu poczty Yahoo! w języku polskim doczekaliśmy się też identycznego ruchu ze strony spółki Google. Użytkownicy poczty Gmail mogą w ustawieniach wybrać język polski. Czeka nas rewolucja na rynku?

O tym, że Google zamierza silniej zaistnieć w Polsce informowaliśmy już kilkakrotnie. Ostatnio udało nam się zdobyć wiadomość o trwającej rekrutacji do polskiego oddziału Google. Tymaczasem spółka po cichu zadomawia się w Polsce.

Od dziś po polsku są dostępne wszystkie podstawowe funkcje usługi pocztowej. Zakładka "Ustawienia" umożliwia wybór jednego z 17 języków w tym polskiego. Jedynie zakładka "Pomoc" dla konta założonego w domenie Gmail.com wciąż jest dostępna w języku angielskim.

Wyszukiwarka od dawna funkcjonowała w polskiej wersji, ale już nie grupy dyskusyjne, wyszukiwarka grafiki czy katalog. Od dziś przetłumaczony jest katalog grup (wciąż w wersji beta). Polscy internauci mogą więc tworzyć nowe grupy w języku polskim, przeszukiwać i mieć dostęp do ponad 1 miliarda wiadomości, wysyłać newslettery i planować grupowe wydarzenia. Polski użytkownik jest zdany na znajomość języka obcego w przypadku, gdy chce uzyskać wyjaśniania zasad działania poszczególnych serwisów w tym właśnie wsparcia Centrum Pomocy dla Google Groups.

Ustawienia języka można zmienić w innych serwisach Google. Zmieniając język interfejsu wyświetlą nam się podpowiedzi i komunikaty Google w języku polskim, jako jednym z 35 języków do wyboru. Ta opcja jest - jak na razie przynajmniej - dostępna dla wyszukiwarki grafiki, katalogu i grup dyskusyjnych i oczywiście "od zawsze" w podstawowej wyszukiwarce stron WWW. Po polsku internauci mogą też uzyskać wskazówki, jak można skorzystać z opcji zaawansowanego szukania. W języku polskim nie funkcjonuje jak na razie serwis Froogle, serwis wiadomości Google News czy centra pomocy.

Jeśli spółka zdecyduje się na udostępnienie również pozostałych serwisów w języku polskim i stworzenie redakcji online, będziemy mieli do czynienia z uniwersalnym serwisem, który będzie mógł z powodzeniam konkurować ze wszystkimi, jakie obecnie funkcjonują na polskim rynku.

Reakcja polskiego rynku nie jest histeryczna. Przynajmniej jej liderów. Piotr Tchórzewski zapewnia - Jesteśmy jak najdalej od tego, by odbierać wejście Googla czy Yahoo jako zagrożenie dla naszej pozycji. Oczywiście, wszyscy muszą liczyć się z podniesieniem poziomu konkurencji, ale to przejaw pozytywny, bo posłuży zwiększeniu jakości usług i komfortu użytkowników - wyjaśnia.

I dodaje - Śledzimy rozwój sytuacji z dużym spokojem: mamy świadomość wartości naszej marki.

Magdalena Górak INTERNETSTANDARD


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz