DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nie płacą i zwalniają pracowników

Solidarność - Region Warmińsko-Mazurski

Autor: Jerzy Pawlas
Źródło: Solidarność - Region Warmińsko-Mazurski
Data: 2004-07-07


Ponad pół roku załoga zakładów drzewnych EASTWOOD w Drygałach koło Białej Piskiej otrzymywała wynagrodzenia z opóźnieniem. Gdy minął maj, a pracownicy nie dostali pensji za kwiecień - ogłosili strajk.

Chcąc skuteczniej bronić swych praw, pracownicy zorganizowali tymczasowe komisje związków zawodowych. Skierowali też doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez właścicieli niewypłacających należnych pensji. Dyrekcja usiłuje rozwiązać problem, zwalniając strajkujących pracowników.
Na ostatnim posiedzeniu Komisji Krajowej "S" podjęto uchwałę o pomocy dla pracowników firmy EASTWOOD. - Zwróciliśmy się o wszelkie możliwe wsparcie - materialne i finansowe - do Komisji Krajowej, do Krajowego Funduszu Strajkowego, do wszystkich struktur regionalnych i branżowych - mówi Józef Dziki, przewodniczący. Będziemy koordynowali akcję pomocową, rozdzielając dotacje protestującym i poszkodowanym pracownikom.

Strajk
Protestujący pracownicy przyjęli formę strajku rotacyjnego. Przychodzą do zakładu, podpisują listę obecności i odmawiają podjęcia pracy. Kierownictwo firmy wzięło się na sposób, by zastraszyć strajkujących. Lista obecności zniknęła. Tymczasem, zgodnie z zakładowym regulaminem pracy, dwie nieusprawiedliwione nieobecności kwalifikują do zwolnienia. Jednak pracownicy nie poddali się tej szykanie, chociaż setkę zwolniono dyscyplinarnie. Strajk potrwa do czasu wypłaty wynagrodzeń. Determinację załogi wzmacniają kolejne nierealizowane obietnice uregulowania płatności pracowniczych.
Strajkujący oczekują, że pracodawca do końca czerwca wypłaci zaległe wynagrodzenia. Załoga wyraziła gotowość odpracowania czasu strajku, za wynagrodzeniem. Tymczasem właściciele unikają rozmów z pracownikami. Sytuacja finansowa jest bliżej nieokreślona, ale widocznie nie najlepsza, skoro pracodawca nie płaci pensji.

Natomiast Katarzyna Oleszkiewicz, dyrektor fabryki, poinformowała związkowców, że pojawił się potencjalny nabywca niewydolnego zakładu. Żąda jednak postawienia go w stan likwidacji. Dla pracowników byłby to niekorzystny obrót sprawy. Wobec zadłużenia firmy i licznych wierzycieli, ich należności byłyby trudne do egzekucji. Dlatego postanowili złożyć do olsztyńskiego Sądu Gospodarczego wniosek o upadłość zakładu. Będą wtedy mogli skorzystać z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Porozumienie
Niepewni obietnic właściciela, pracownicy złożyli pozwy do ełckiego Sądu Pracy o wypłacenie należnych wynagrodzeń. Niezależnie od tego związkowcy opracowali porozumienie, które zaakceptowała cała załoga. Wysłano je do właściciela. Pracownicy są nawet skłonni do pewnych ustępstw, jeżeli zapewni on dalsze funkcjonowanie zakładu.

17 czerwca odbyło się w Drygałach wyjazdowe posiedzenie nadzwyczajne zarządu regionu "S". - Spotkaliśmy się ze starostą powiatu, w obecności burmistrzów okolicznych miast: Drygał, Rucianego-Nidy, Orzysza oraz z Powiatową Radą Zatrudnienia - mówi Józef Dziki. - Dyskutowaliśmy na temat możliwości uzyskania pomocy ze strony Powiatowego Urzędu Pracy. Rozmawialiśmy z dyrekcją zakładu. Oczekujemy zajęcia stanowiska przez właściciela.

Tragedia w regionie
Ekonomiści przestrzegają - zła musi być kondycja finansowa firmy, skoro zaciąga kredyty komercyjne, ale też złe zarządzanie, które dopuszcza takie finansowanie produkcji, które znacząco zwiększa zadłużenie. Socjologowie alarmują - strajk nie może być jedyną formą dialogu pracodawcy z pracownikami. A tak właśnie jest w Drygałach. Niemniej upadek zakładu byłby prawdziwą tragedią dla całego regionu. Bezrobocie na Warmii i Mazurach należy do największych w kraju. W niektórych powiatach sięga 40-42 proc. Takie jest właśnie w powiecie piskim. Determinacja pracowników zakładu drzewnego w Drygałach jest więc zrozumiała. Kiedyś pracowało w nim ponad 800 ludzi, teraz - około 400.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz