DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Słońce czy ropa, węgiel czy wiatr

Ekopartner

Autor: Jacek Piestrzyński
Źródło: Ekopartner
Data: 2002-07-09


Jak nie zatruć środowiska, a jeszcze na tym skorzystać?

Rozwój nowej jakościowo energetyki może jednak już wkrótce nabrać znaczących rozmiarów, a to za sprawą zarówno samorządów lokalnych, instytucji naukowych i badawczych, agencji, w których udziały posiada m.in. skarb państwa, oraz średnich i dużych przedsiębiorstw, w tym firm zagranicznych.

Biogaz
W ramach europejskiego projektu “100 communities 100% RES”, zakładającego pełne zaopatrywanie gminy w energię elektryczną ze źródeł odnawialnych, pierwsza polska gmina Koczała na Pomorzu rozpoczyna inwestycję mającą na celu uniezależnienie się od dostaw energii. W tym celu zostanie wykorzystana nie tylko biomasa, ale również instalacja biogazu, a w dalszej perspektywie prawdopodobnie energia wiatrowa.

Wytworzony gaz zostanie skierowany rurociągiem do kotłowni, gdzie w silnikach gazowych z generatorami elektrycznymi i odzyskiem ciepła zostanie wytworzona zarówno energia elektryczna i ciepłownicza.
Podobne rozwiązania projektują inne gminy na Pomorzu, np. gmina Choczewo, z wykorzystaniem, oprócz wspomnianych źródeł, również źródeł geotermalnych, biopaliw i energii słonecznej. Ta ostatnia była dotąd jednak zbyt droga.

(...)

Podsumowanie
Ogromne znaczenie, szczególnie dla polskiego rolnictwa, będą miały produkowane biopaliwa, których koszt szacowany jest na ok. 1,2-1,5 zł za litr gotowego produktu bioetanolu netto. Rejon środkowego Pomorza, na którym powstały już plantacje wierzby, trzciny i słomy jest oceniany jako jeden z najbardziej wydajnych w Europie. Obecnie większość zbiorów jest eksportowana.
Jednak konieczne będą uregulowania i zmiany legislacyjne, w tym ustawa o energetyce ze źródeł odnawialnych.

Dr Jacek Piestrzyński jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz