DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Lasy pełne kasy

TVP

Autor: BKlecz
Źródło: TVP
Data: 2004-08-23


Polskie drewno świetnie się sprzedaje, ale leśnicy z Podkarpacia mówią otwarcie: więcej drzew wyciąć nie wolno. Dlatego ceny rosną.

Tartaki ratują się kupując drewno na Słowacji, ale to oznacza dodatkowe koszty. Brak drewna boleśnie odczuli też przetwórcy. Zakład meblarski w Iwoniczu działa już tylko dzięki resztkom zapasów. Ma zamówienia na części do mebli z kraju i zagranicy, ale brakuje mu surowca. Jeśli taka sytuacja utrzyma się dłużej, może być niewesoło.

Gdzie się podziało drewno? Jest wykupywane przez dużych odbiorców z kraju i zagranicy. Dlaczego? Bo jest dobre i tanie, a na dodatek w modzie. Leśnicy ostrzegają jednak: więcej wyciąć nie wolno. Mimo iż mamy dopiero sierpień, limity wyrębu drzew już się prawie skończyły. Nadmierna wycinka mogłaby doprowadzić do tego, że w przyszłości nie byłoby już czego wycinać. Tylko na terenie krośnieńskiej dyrekcji Lasów Państwowych wycina się rocznie 1,5 miliona metrów sześciennych drewna. Ale handlowcy wciąż chcą więcej.

Ceny już znacznie wzrosły i to nie tylko z powodu ogromnego popytu. Drugą przyczyną jest podwyżka VAT. W ten sposób kubik, czyli metr sześcienny drewna budowlanego kosztuje w tartaku już blisko 800 złotych - o jedną trzecią więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz