/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Producenci mebli apelują do rządu o umożliwienie recyklingu drewna poużytkowego

OIGPM

Autor: oprac. red
Źródło: OIGPM
Data: 2022-06-08


Szybujące w górę ceny surowców drzewnych i rosnące koszty produkcji zagrażają polskiej branży meblarskiej, która w ogromnej mierze napędza krajowy eksport. Ratunkiem dla polskich producentów, a także dla środowiska, mogłyby być regulacje, dzięki którym możliwe byłoby powtórne wykorzystywanie drewna poużytkowego. O wprowadzenie takich przepisów apeluje Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli.

Producenci mebli apelują do rządu o umożliwienie recyklingu drewna poużytkowego Producenci mebli apelują do rządu o umożliwienie recyklingu drewna poużytkowego Fot. Ben Kerckx / Pixabay

30. maja 2022r. Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Jana Szynaka wystosował oficjalne pismo do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego. W liście, w imieniu całej branży, postuluje o zaangażowanie premiera w kwestie uregulowania możliwości wykorzystywania w przemyśle drzewnym, w tym meblarskim drewna poużytkowego (odzysku, a także importu). Jak pisze, wprowadzenie rozwiązań prawnych pozwalających na recykling drewna poużytkowego zmniejszyłoby presję na zakupy pełnowartościowego surowca drzewnego, a tym samym mogłoby zapobiec dalszym podwyżkom podstawowych surowców drzewnych. Podwyżki te przekładają się na lawinowy wzrost kosztów produkcji meblarskiej, co stanowi poważne zagrożenie dla utrzymania konkurencyjności polskich producentów mebli na rynkach zagranicznych oraz – na skutek malejących marż - generuje problemy na poziomie finansowania inwestycji czy rozwoju produktów. 

Polski przemysł oparty na przerobie surowca drzewnego od lat postuluje, aby wprowadzić w Polsce rozwiązania prawne, które umożliwiłyby recykling drewna poużytkowego. Niestety wciąż wszelkie pozostałości, chociażby z obróbki płyt drewnopochodnych, traktowane są jako odpady bez możliwości ich dalszego przerobu lub traktowania jako biomasy.

Tymczasem, w wielu krajach unijnych przepisy pozwalają na dalszy przerób określonych pozostałości drewnopochodnych, dzięki czemu zmniejsza się presja na zakupy pełnowartościowego surowca drzewnego.

Warto dodać, że Lasy Państwowe od wielu lat nie są w stanie sprostać potrzebom przemysłu drzewnego. W dodatku, w ostatnich latach spora część drewna jest eksportowana poza granice Polski lub spalana na potrzeby energetyki. To sprawia, że polscy producenci muszą się zmagać nie tylko z brakiem surowca na rynku, ale również z praktycznie najwyższymi jego cenami w Europie.

Liczba wyświetleń: 1944


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Zaraz, chwilka

" Niestety wciąż wszelkie pozostałości, chociażby z obróbki płyt drewnopochodnych, traktowane są jako odpady bez możliwości ich dalszego przerobu lub traktowania jako biomasy."
To akurat nieprawda. Takie odpady są możliwe do przerobienia, ale tylko przez podmioty które mają na to pozwolenie.
Należało by napisać, że można je przerobić tylko w ramach recyklingu odpadów, a nie że są "bez możliwości przerobienia".

PS. Nie bronię rozwiązań ustawowych, wprost przeciwnie. Jestem zdania, że branża recyklingowa w Polsce to patologia, na którą ma wpływ kilka duuużych podmiotów, które bronią swojej monopolistycznej pozycji, i mają zdecydowanie negatywny wpływ na całość gospodarki, nie tylko na branżę drzewną.
Był taki polityk, który kiedyś powiedział, że ustawa w naszym kraju kosztuje milion. W 2019 roku ustawa o odpadach to był jaskrawy pokaz tego, że miał rację, i musiał ......

Piotr k. [34]Odpowiedz na ten komentarz2022-06-09 14:37:40

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA